Ev / Genel / Türk Siyaset Tarihi İçerisinde Döneme Damga Vurmuş Politikacılar

Türk Siyaset Tarihi İçerisinde Döneme Damga Vurmuş Politikacılar

en iyi siyasetçiler
Türk Siyaset Tarihi, Atatürk Dua Ederken

Türk siyaset tarihi içinde kendisine özel bir yer ayırmış, devrimleri, başarıları ve karakteriyle nam salmış siyasetçileri ve devlet adamlarını listeliyoruz. Osmanlı Döneminden günümüze kadar en başarılı politika adamları nezdinde isimleri sıraladığımız bu listede herhangi bir din, dil, ırk ayrımı yapılmaksızın hazırlanmıştır.

Hemen herkesin ortak bir paydada buluştuğu bu isimler çoğunluk olarak “başarılı” ve “millet adamı” olan isimler arasından seçilmiştir. Bu ve daha ismi hatırlanmayan devlet ve millet adamlarını saygı ve rahmetle anıyoruz.

İSMAİL CEM İPEKÇİ

Türk Siyasi Tarihi Önemli Siyasetçileri
İsmail Cem Bir Konuşma Sırasında
 • Doğum/Ölüm: 15 Şubat 1940 – 24 Ocak 2007 (67 Yaşında Vefat Etti)
 • Unvan: Bakan, Siyasetçi
 • Doğum/Ölüm Yeri: İstanbul/İstanbul
 • Eğitim: Robert Kolej Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü Siyaset Sosyolojisi
 • Kariyer: Yazı İşleri Müdürlüğü, TRT Genel Yayın Müdürlüğü, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanlığı, İstanbul Milletvekilliği, Kayseri Milletvekilliği, Avrupa Birliği Parlamenterler Meclisi üyeliği, Batı Avrupa Birliği Asamblesi Üyeliği, Cumhurbaşkanlığı Adaylığı, Avrupa Medya Enstitüsü Danışma Kurulu Üyeliği, Dışişleri Bakanlığı, Yeni Türkiye Partisi Kurucu Üyesi, YTP Genel Başkanlığı, CHP Genel Başkan Başdanışmanlığı
 • Eserler: Turkey in the Nev Century, Sol’daki Arayış, Türkiye Avrupa Avrasya, Türkiye’de Geri Kalmışlığın Tarihi …

15 Şubat 1974’te CHP-MSP koalisyon hükümeti sırasında TRT GENEL MÜDÜRÜ oldu. Görevinin ilk 3 ayında, TRT Televizyon Yayını haftada 22 saatten 45 saate çıkarıldı. Türk Edebiyatının klasikleri ilk kez onun döneminde ekrana uyarlandı. Halit Refiğ’in 6 bölümlük dizi olarak çektiği Aşk-ı Memnu çok büyük ilgi gördü.

İsmail Cem İpekçi Kimdir?

Türkiye, Eurovision Şarkı Yarışması’nda 1975 yılında, İsmail Cem’in girişimleriyle katıldı. Türkiye’yi “Seninle Bir Dakika” adıyla Semiha Yankı temsil etti.

TRT’de ilk Mevlit Yayını, İsmail Cem’in Genel Müdürlüğü Döneminde, Kıbrık Harekatı Sırasında hayatını kaybeden askerler için yapıldı.

İsmail Cem döneminde TRT, ilk defa Arabesk müziğe yer vermeye başladı. Orhan Gencebay ilk kez bu dönemde TRT ekranlarında boy gösterdi. Bu yenilik CHP tarafından tepki aldı. İsmail Cem, Süleyman Demirel liderliğinde kurulan Birinci Milliyetçi Cephe Hükümeti tarafından 17 Mayıs’ta görevinden alındı. Görevinden alınmasıyla ilgili yapılan açıklamada “TRT’nin başında tutulmasını sakıncalı kılan nitelikler taşıması” olarak belirtildi.

Daha sonra siyaset kimliğine ağırlık veren İsmail Cem, 1987 seçimlerinde Sosyaldemokrat Halkçı Parti’den(SHP) İstanbul Milletvekili seçildi. 1997 Yılında Dışişleri Bakanı oldu. 5 yıl bu görevi sürdürdü. Görevi içerisinde AB-Türkiye ilişkilerinde önemli rol oynadı.

2004 yılında akciğer kanserine yakalanarak, 24 Ocak 2007’de 66 yaşında hayatını kaybetti.

KEÇECİZADE FUAT PAŞA

Osmanlı Dönemi Politikacıları
Keçecizade Fuat Paşa Portresi
 • Doğum: 1815 İstanbul
 • Ölüm: 12 Şubat 1869, Nice/Fransa
 • Eğitim: Mekteb- Tıbbiye (Tıp Fakültesi)
 • Unvan: Devlet Adamı, Sadrazam
 • Kariyer: Dışişleri Bakanlığı(Hariciye Nazırı), Başbakanlık (Sadrazam) Doktorluk, Babıâli Tercüme Odası Başkatipliği, Londra Sefareti Başkatipliği, Divan-ı Hümayun Özel Kalem Müdürlüğü

Fuad Paşa Kimdir?

Üç yıllık hekimlikten sonra rütbesini giderek artıran bir devlet adamıydı. Nüktedanlığı ve zeki olmasıyla ün salmıştı. Devlet adamı olması siyasetçi kişiliğini de hiçbir zaman örtmedi. 1867 yılında kendisine sorulan “En güçlü devlet sizce hangisidir” sorusuna cevaben “Keslinlikle Osmanlı Devleti’dir. Biz içerden, siz dışardan yıkmaya çalışıyoruz ama nafile, bir türlü yıkılmıyor” demiştir.

Bir gün kadınlar hakkında söylediği “Dünyada elde edilemeyecek kadın yoktur” sözü III. Napolyon’un Eşi Eugenie’nin kulağına gitmiş. Padişahın şerefine düzenlenen bir gecede, Eugenie yemek sırasında Fuad Paşa’ya “Demek kadınlar hakkında düşünceniz budur. Oysa ben bir imparatorun karısıyım. Geniş bir saltanım var. Mücevher, para gibi önemli şeylere sahibim, peki beni nasıl elde edebileceksiniz?”

Fuad Paşa, “Size her şeyin daha fazlasını teklif ediyorum,” der. “Nasıl?” “Sahip olduklarınızdan daha fazla mücevher, para, altın!”

“Tam olarak ne kadar?”

“Tam olarak bir milyar altın frank.”

“Peki o kadar parayı nasıl bulacaksınız?”

“Bakın, kadını bulduk, şimdi geriye parayı bulmak kaldı.”

EBULFEZ ELÇİBEY

Azerbaycan Cumhurbaşkanı
Ebulfez Elçibey Fotoğrafı
 • Doğum: 24 Haziran 1938, Nahçıvan/Azerbaycan
 • Ölüm: 22 Ağustos 2000, Ankara/Türkiye
 • Unvan: Siyasetçi, Devlet Adamı
 • Kariyer: Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı
 • Eserler: Tolunoğulları Devleti, Azadlık ve Demokrasi

Ebulfez Elçibey Kimdir?

Türk dünyasında derin izler bırakan bir liderdi. 24 Haziran 1938 yılında Nahçıvan’da dünyaya gelen Elçibey eğitimini Azerbaycan Devlet Üniversitesi Doğu Dilleri Enstitüsü Arapça bölümünde tamamladı. Sovyet işgali altında olan Azerbaycan topraklarının bağımsızlığı için mücadele eden Elçibey, öğrencilik yıllarından itibaren Azerbaycan tarihi üzerinde çalışmalar yürüttü.

Azerbaycan bağımsızlık hareketinin öncüsü sayılan Elçibey, Sovyetler Birliği döneminde pek çok baskıya maruz kaldı. 1975’te milliyetçilik suçlamasıyla yargılandığı mahkeme tarafından bir buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Serbest kaldıktan sonra ise Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi’nin El Yazmaları Enstitüsü’nde görev yaptı.

80’li yılların sonunda Sovyetler Birliği dağılmanın eşiğine geldiğinde Azerbaycan Halk Cephesi’ni kurdu ve başkanı seçildi. 1991’de Sovyetlerin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Azerbaycan’ın 2. Cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanlığı döneminde ülke Karabağlar’daki savaşın ağır yükü ile karşı karşıya kaldı. Cephedeki yanlış uygulamalardan ve yenilgilerden ötürü cephede komutan Hüseyinov görevden alması ile Rusya’nın desteğine sahip olan Hüseyinoğulları ile karşı karşıya geldi.

Elçibey iç savaşa neden olmamak için 4 yıl boyunca Nahçıvan’da abluka altında yaşadı. Bu gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanlığı yetkileri Haydar Aliyev’e devredildi ve 1993’te referandumla Elçibey’in görevi resmen geri alındı. Mustafa Kemal Atatürk’e olan hayranlığını her fırsatta dile getiren Elçibey mücadele ile geçen yaşamında Türk dünyasının Birliği için de büyük çaba harcadı. Elçibey 22 Ağustos 2000 de 62 yaşında tedavi gördüğü Ankara’da hayatını kaybetti.

Elçibey soyadı, Azerbaycan Türkleri tarafından kendisine bahşedilmiş bir isimdir. “Yurdun elçisi” anlamına gelmektedir. Ülkede iç savaş çıkmasın, kan dökülmesin diyerek görevinden istifa etmiştir. Yakasında daima Atatürk rozeti taşımış, Türk milleti uğruna birçok fedakarlık yapmıştır.

MEHMET ALİ AYBAR

Türk Siyaset Adamı
Aybar, ABD’nin savaş suçlarını belgelemek için gittiği Vietnam’da
 • Doğum: 5 Ekim 1908, İstanbul
 • Ölüm: 10 Temmuz 1995, İstanbul
 • Eserler: Marksizm Ve Sosyalizm Üzerine Düşünceler, Türkiye İşçi Partisi Tarihi
 • Unvan: Siyasetçi, Atlet
 • Kariyer: Atletizm Şampiyonluğu, TİP Başkanlığı, İstanbul Hukuk Fakültesi Doçentliği, Gazete Sahibi, Avukat, İstanbul Milletvekilliği

Mehmet Ali Aybar Kimdir?

5 Ekim 1908 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Galatasaray Lisesi’ni tamamladıktan sonra İstanbul Hukuk Fakültesi’ni okudu. Bu fakültede Hukuk Asistanı, Doktoru ile Devletler Hukuku Doçenti unvanlarına sahip oldu. Daha sonra eleştirel yazıları nedeniyle görevinden alındı. Bu yıl içerisinde DP’den milletvekili adaylığına yürüse de, seçilemedi.

Hür ve Zincirli Hürriyet adında iki gazete çıkardı. Gazete yer alan yazıları sebebiyle tam 3 yıl 8 ay hapis cezası aldı. 1 yıl yattıktan sonra 1950’deki genel aftan yararlanarak serbest kaldı. Daha sonra siyasetten ve gazetecilikten uzaklaşarak avukatlık mesleğini icra etti. Bu görevi süresinde 1962’de TİP’in Genel Başkanı oldu. Aynı partiden İstanbul Milletvekili olmayı başardı.

Siyasi kariyerinde sosyalizm ile ilgili sözleri ve Sovyetlerin Çekoslovakya’yı işgal etmesine karşı çıkmasıyla parti başkanlığından daha sonra da parti üyeliğinden istifa etmek zorunda kaldı. Daha sonra Sosyalist Devrim Partisi’ni kursa da 5 yıl sonra 12 Eylül 1980’de kapatıldı.

ABD’nin Vietnam’daki savaş suçlarını belgelemek ve yargılamak için oluşturulan komitede yargıç olarak yer aldı. Dünyanın ünlü fikir adamlarından oluşan (Bertran Russell, Jean Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Vlademir Dedijer) bu heyette büyük bir rol oynadı.

Aybar, gençliğinde de sporcu kişiliğiyle ön plandaydı. Atletizm dalında birçok Türkiye rekoru bulunmaktadır. 1931 yılında ise Balkan Şampiyonu unvanını elde etti. Aybar, 10 Temmuz 1995 yılında kalp yetmezliği sonucunda hayata gözlerini yumdu.

KÖPRÜLÜ FAZIL AHMET PAŞA

koprulu fazil ahmet pasa - Türk Siyaset Tarihi İçerisinde Döneme Damga Vurmuş Politikacılar
Girit Fatihi Ahmet Paşa’nın Portresi
 • Doğum: 1635, İstanbul
 • Ölüm: 1676, Edirne
 • Unvan: Sadrazam, Vali
 • Kariyer: Sadrazam, Erzurum ve Şam Valiliği, Girit Fethi

Köprülü Fazıl Ahmet Paşa babası Köprülü Mehmet Paşa’nın vasiyeti üzerine Sultan 4. Mehmet tarafından sadrazamlığa getirildi. Sadrazam olduktan sonra Avusturya üzerine sefere çıktı. Uyvar Kalesi önünde yapılan savaşlarda Avusturya ordusu büyük bir yenilgiye uğradı ve Uyvar Kalesi Osmanlı Devleti’nin eline geçti.

Köprülü Fazıl Ahmet Paşa bu başarıdan sonra 21 yıldır alınamayan Girit Adası’nı Osmanlı topraklarına kattı. Daha sonra padişahla birlikte Lehistan seferine çıkan Köprülü Fazıl Ahmet Paşa, Bucaş Antlaşması ile Podolya’yı Osmanlı ülkesine katarak yurda döndü.

Köprülü Fazıl Ahmet Paşa 15 yıllık sadrazamlığı sırasında ülkesini eskisinden daha güçlü bir hale getirdi. Ahmet Paşa, sefer hazırlığı yaptığı Edirne’de 1676 yılında vefat etti. İstanbul Çemberlitaş’ta babası Köprülü Mehmed Paşa’nın yanına defnedildi.

Köprülü Fazıl Ahmet Paşa Osmanlı Devleti’nde Türk siyaset tarihinin en önemli siyasetçilerinden ve devlet adamlarından biridir. Osmanlı topraklarını genişlettiği Bucaş anltlaşmasıyla ün salmıştır. Okur-yazar olmayan babası Mehmed Paşa’nın bu eksikliğini oğlunu en iyi şekilde okutarak giderdiği rivayet edilir.

20 yıldır alınamayan Avusturya’nın önemli karargahlarından biri olan Uyvar Kalesi’ni tam 18 günde fethetmeyi başarmış, gelmiş geçmiş en büyük sadrazamlar arasında yer alır.

RECEP YAZICIOĞLU

Milletin adamı Süper Vali
Recep Yazıcıoğlu Yaptırdığı Köprüye Bakarken
 • Doğum: 2 Haziran 1948, Köprübaşı
 • Ölüm: 8 Eylül 2003, Altındağ
 • Eğitim: Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 • Unvan: Millet Adamı, Siyasetçi
 • Kariyer: Vali, Mülki Amir, Maiyet Memuru
 • Eserler: Bu Sistem Değişmeli, Populist Politikaya Tıkanmış Ekonomiye Yozlaşmış Sisteme: Sil Baştan

Recep Yazıcıoğlu Kimdir?

Recep Yazıcıoğlu 1968 yılında Aydın’a memur olarak atandı. 1971 yılında 1984 yılına dek Kalkandere, Ayvacık, Kırıkhan, Akçakoca ilçelerinde Kaymakam olarak görevde bulundu. 1975 yılında ise Asteğmen olarak TSK’da yer aldı.

Türkiye’nin 36 yaşında en genç valisi unvanına sahip oldu. Aydın’da 1989 yılında vali olarak görevi teslim aldı. 1981 yılında Erzincan, 1999 yılında ise Merkez Valiliği, 2003’te Denizli Valiliği görevlerinde bulundu. Sisteme yönelik sert eleştiriler yapan ve daima milletten yana olan görüşleriyle sık sık uyarılar aldı.

Valililk yıllarındaki üstün ve örnek uygulamaları sayesinde birçok üniversitenin tez konusu oldu. Öyle ki Tokat Valiliği sırasında şehre kazandırdığı derslik sayısı, Cumhuriyet tarihinde yapılan derslik sayısından daha fazlaydı.

Süper Vali, Erzincan’ı ülkeye en iyi şekilde tanıttı. Yalnızca ülkeye değil, dünyaya da tanıtarak turizmin canlanmasına vesile oldu. Doğa sporları içerisinde rafting, paraşüt gibi sporlarda öncülük yaptı. Adı birçok köprüye ve yerleşim birimine, kurumlara ve sosyal alanlara verildi.

Star TV’de yayınlanan Erdal Beşikçioğlu’nun üstlendiği Vali karakterini oynadığı Köprü dizisinde kendisinin bir portresi çizildi.

Süper Vali’nin Şüpheli Ölümü

Ankara Yolu üzerinde seyir halinde ilerlerken yaşanan trafik kazasında komaya girdi. 2 Eylül 2003’te yaşanan kazadan 6 gün sonra beyin ölümü gerçekleşti. Recep Yazıcıoğlu, Aydın Söke’de son yolculuğuna 10 Eylül 2003’te uğurlandı.

Recep Yazıcıoğlu’nun hastalığı olan çift görme rahatsızlığı dolayısıyla sık sık Ankara’ya gitmekteydi. Son seferinde bu kez tek değil Ziraat Odası Başkanı’yla gidecekti. Başkan, Valiye Mercedes ile gitmeyi teklif etti. Vali de Başkanı yeni bir okul yapımı için ikna etmek üzere olduğundan bu teklifi kırmadı.

Yolculuklarındaki en temel sorun Başkan’ın şoförü bu meslekten değildi ve çaycısını şoför yapmıştı. Ankara çevresinde araba istinat duvarına çarparak taklalar attı. Ziraat Odası Başkanı olay yerinde, Vali ise kaldırıldığı hastanede 6 günlük komadan sonra hayatını kaybetti.

Ölümünün ardındaki en büyük şüphe, o sıralarda Denizli’de Uranyum çalışmaları olarak gösterildi. Dedikodular birtakım gizli güçlerin Uranyum projesine karşı çıktığını söylüyordu. Fakat bu ısrarından vazgeçmeyen Vali, Uranyum projesini hayata geçiremeden trafik kazasında yaşamını yitirdi. Türk Siyaset tarihi kapsamında “şüpheli ölümlerden” sadece bir tanesi olan Yazıcıoğlu’nu rahmetle analım.

Recep Yazıcıoğlu’nun Örnek Davranışları

Vali Yazıcıoğlu, yeni atandığı bir kasabada kaymakamlığının üçüncü gününde bir hastane ile ilgili şikâyet alır. Tebdil-i kıyafet hastaneye gider. Hemşireye başhekimin odasını sorar, hemşire ise “Üst kata çık. Orada başhekimin odasını görürsün,” der. Odaya giren üstü yamalı adama “Ne istiyorsun,” diye sorar Başhekim. Sağlık sorunları yaşadığını ve parasının olmadığını söyler Vali. “Burası hayır kurumumu” cevabını alır ve kovulur.

Ertesi gün Vali Yazıcıoğlu Başhekimi görevinden alındığına dair bir yazı hazırlatır. Bu sefer gerçek bir vali gibi giyinmiştir ve Başhekim’in görevinden azledildiğine dair imzayı onun yanında atar.

Cumhuriyet ve Türk Siyaset Tarihinin en başarılı, en fazla fedakârlık gösteren siyasetçilerinden biri Recep Yazıcıoğlu Recep Ayında doğmuş, Recep ayında ölmüştür.

ADNAN KAHVECİ

Ünlü Siyaset Adamı
Adnan Kahveci Fotoğrafı
 • Doğum: 20 Şubat 1949, Sürmene
 • Ölüm: 5 Şubat 1993, Gerede (43 Yaşında)
 • Eğitim: Kabataş Erkek Lisesi, Purdue Üniversitesi
 • Unvan: Siyasetçi

Adnan Kahveci Kimdir?

Adnan Kahveci Trabzon, Sürmene’de doğdu. 1966 yılında Kabataş Lisesi’nden mezun oldu. Adnan Kahveci yine o yılda üniversiteler arası merkezi giriş sınavında Türkiye birinciliği unvanını kazanarak İstanbul Üniversitesi’ne girdi.

Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri Üniversitesi elektrik mühendisliği bölümüne devam etti. Adnan Kahveci buradan mezun olduktan sonra Missiouri Üniversitesi’nde doktora yaptı. Aynı üniversitede yardımcı Profesör olarak çalıştı Boğaziçi Üniversitesi’nde 1980-1987 yılları arasında Başbakanlık Başdanışmanı görevinde buldu.

Adnan Kahveci 1987 yılında büyükelçi unvanını aldı. Anavatan Partisi kurucularından olan Adnan Kahveci 1987 milletvekili genel seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girdi. İkinci Özal hükümetinde Devlet Bakanı oldu. Yıldırım Akbulut’un liderliğinde Maliye ve Gümrük Bakanı olarak görev yaparak 1991’de Anavatan Partisi’nden İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

Adnan Kahveci TRT’de birçok programa katıldı. 1991 yılında oluşturulan yeni Vergi paketi konusuna ilişkin “Ayda Bir” programında “Türkiye’de yapılması gereken tek şey herkesin fiş ve fatura vermesini almasını sağlamak. Bu kadar basit. Onun için kapsamlı vergi kanununda değişiklik yapmamıza gerek kalmıyor. Belge düzeni oturtma yönünde bir iki tane önemli noktayı düzeltmek istiyorum,” dedi.

Üç yabancı dil bilen Adnan Kahveci üç çocuk babasıydı. Adnan Kahveci’nin TRT katıldığı programda başarılı insanın tanımı şu şekilde yapıyor:

“Başarının tanımı gerçekten de merhumu nasıl bilirdiniz oluyor bence. Bir insanın başarılı olup olmadığı insan ölene kadar belli olmuyor. Arkada bıraktığı eserler gerçekten topluma bir tortu bıraktıysa ve toplum ondan yararlanabiliyorsa insan başarılı denebilir. İster beğenin ister beğenmeyin hiçbir toplumda başarılı insanlar sağlıklarında objektif olarak ölçülememiştir. Hepsi gittikten sonra bir fikir yürütülmüştür.”

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Atatürk
Mustafa Kemal Atatürk’ün Fotoğrafı

Not: Atatürk, politikacıdan ziyade bir devlet adamı olsa da, Siyasetin içerisinde yer aldığından bu listede yer verilmiştir.

1881 yılında Selanik’te Zübeyde Hanım ve Ali Rıza Bey’in bir çocuğu oldu. Adını Mustafa koydular. Mustafa, sarı saçlı mavi gözlü şirin bir çocuktu. Mustafa, büyüdükçe zeki oluşu da dikkat çekmeye başladı. Ailesi Mustafa’yı önce mahalle mektebine gönderdi daha sonra ortaokula devam etti. Ortaokulda matematik öğretmeni bir gün Mustafa’ya “Bundan sonra senin adın Mustafa Kemal olsun,” dedi. Çalışkan başarılı anlamını taşıyan Kemal ismi o günden sonra Mustafa’nın ismi ile anıldı Herkes ona Mustafa Kemal dedi.

Mustafa Kemal askeri liseyi de başarıyla tamamlayarak subay oldu. O dönemde yurda düşmanlar girmeye başlamıştı. Ülkeyi yöneten padişah çaresiz kaldı. Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919’da Samsun’a gitti. Kurtuluş Savaşı böylece başlamış oldu.

Halkla el ele vererek yurdu düşmanlardan kurtardı. Daha sonra 1923’te Cumhuriyeti ilan ederek padişah yönetimini sona erdirdi. Ülkemizin adı Türkiye Cumhuriyeti, dilimiz Türkçe, bayrağımız Türk bayrağı oldu. Kılık kıyafette, harflerde, takvim ve ölçülerde birçok alanda yenilikler yaptı. Soyadı kanunu çıkarıldığında Türk halkı Mustafa Kemal’e Atatürk soyadını yakıştırmış, O da bu soyadını kabul etmişti.

Mustafa Kemal Atatürk Vatanını milletini özellikle de çocukları çok severdi. O ne sene cumhuriyetin kurulduğu 23 Nisan Günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak çocuklara armağan etti. Türk Siyaset Tarihi içinde en büyük isimlerden biri olan Atatürk, çocukların için “Bugünün küçükleri yarının büyükleridir” demişti.

hakkında tekin

Ayrıca Kontrol Et

Güneş yok olursa

Güneş Sistemi Düzenini Bozacak Teorinin 7 Sonucu

Gezegenimize hayat veren Güneş'e dair ortaya atılan bu korkunç teorinin gerçekleşmesi durumunda olabilecekleri 7 madde halinde sıraladık. Güneş Sistemi'mizle ilgili yaşanacak bu inanılmaz olayların nelerden oluştuğuna bakalım.

23 yorumlar

 1. Akil Hoca

  Çok ilginç bir liste olmuş. Listeyi bence daha da çoğaltabiliriz. Bu liste de neden bir “Özal”, “Menderes”in olmadığını insanlar sorgular.

 2. TerraBig

  recep yazıcı gerçekten bir aydındı

 3. George Martin

  Would you be interested in submitting a guest post on georgemartjr.com or possibly allowing us to submit a post to listedekiler.com ? Maybe you know by now that links are essential
  to building a brand online? If you are interested in submitting a post and obtaining a link to listedekiler.com , let me know and we will get it published in a speedy manner to our blog.

  Hope to hear from you soon
  George

 4. Lucas Weber

  Good Day,

  Lucas Weber Here from World Class Solutions, wondering
  can we publish your blog post over here? We are looking to
  publish new content and would love to hear about any new products,
  or new subjects regarding your website here at listedekiler.com .

  You can submit your post directly to us here:

  http://www.worldclass-solutions.space

  Generally, it can be any general article with a minimum of 500 words, and the more words, the better.

  Please let me know,
  Cheers
  Lucas

 5. I enjoy the efforts you have put in this, regards for all the great articles.

 6. Türk Siyaset Tarihi İçerisinde Döneme Damga Vurmuş Politikacılar http://situspokersinar.co

 7. free printable coloring pages for adults only https://coloringpagessite.com/free-printable-coloring-pages-for-adults-only.html pumpkin coloring pages harry potter coloring pages minnie mouse coloring pages turkey coloring pages disney princess coloring pages superhero coloring pages ninjago coloring pages pj masks coloring pages fairy coloring pages pikachu coloring pages

 8. Türk Siyaset Tarihi İçerisinde Döneme Damga Vurmuş Politikacılar
  Thank you for sharing your info. I really appreciate your efforts
  and I am waiting for your further post thank you once again.

 9. Türk Siyaset Tarihi İçerisinde Döneme Damga Vurmuş Politikacılar
  It’s awesome to pay a quick visit this web page and reading the
  views of all mates on the topic of this post, while I am also zealous of getting experience.

 10. Türk Siyaset Tarihi İçerisinde Döneme Damga Vurmuş Politikacılar
  togel hongkong https://squareland.ru/board/away.php?s=http%3A%2F%2F200.1.25.44%2Fuserinfo.php%3Fuid%3D1671113

 11. Türk Siyaset Tarihi İçerisinde Döneme Damga Vurmuş Politikacılar

 12. Türk Siyaset Tarihi İçerisinde Döneme Damga Vurmuş Politikacılar
  togel hongkong http://m.shopinnewark.com/redirect.aspx?url=http%3A%2F%2F200.1.25.44%2Fuserinfo.php%3Fuid%3D1671113

 13. Türk Siyaset Tarihi İçerisinde Döneme Damga Vurmuş Politikacılar
  You actually make it seem really easy along with your presentation however I to find this topic to be really one thing which I think I might
  by no means understand. It kind of feels too complex and extremely vast for me.
  I’m having a look forward in your next post, I will try to get the dangle of it!

 14. Hello, recognition you in spite of tidings! I repost in Facebook

 15. Everettnatte

  Hello, blame you looking for information! how much is viagra http://viapwronline.com I repost in Facebook.
  trial samples of viagra

 16. Johnson Regalado

  hi there

  Do you want better ranks for your website?

  Consider a whitehat SEO plan and grab yourself the visibility that will get you more sales/leads

  More info:
  https://www.ghostdigital.co/product-category/seo-packages/

  thanks and regards
  Ghost Digital

 17. PeterItant

  Hello, thank you http://cialisxtl.com looking against news! cialis at a discount price
  cost of viagra

 18. Hey

  Buy all styles of Oakley & Ray Ban Sunglasses only 19.95 dollars. If interested, please visit our site: supersunglasses.online

  Kind Regards,

  Türk Siyaset Tarihi Içerisinde Döneme Damga Vurmus Politikacilar – listedekiler.com

 19. Wayneresus

  Cialis fda warning list cialis online cialis

 20. Wayneresus

  Cialis cialis without a doctor’s prescription normal dose cialis

 21. Wayneresus

  Cialis viagra or cialis 30 day cialis trial offer

 22. Türk Siyaset Tarihi İçerisinde Döneme Damga Vurmuş Politikacılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares