Ev / Sinema / Simülasyonda Yaşadığımızı Yüzümüze Vuran Harika 10 Film

Simülasyonda Yaşadığımızı Yüzümüze Vuran Harika 10 Film

Truman Show'dan Bir Sahne
Simülasyon Filmleri

Zenon Paradoksu deyince aklınıza ne geliyor; ya da Aristo? Bilim dünyasının henüz pek iyiden iyiye kafa yormadığı, belki de yormak istemediği bu teori, yani simülasyonda yaşıyor olduğumuz varsayımını hiç uzun uzadıya düşündünüz mü? Bilgisayar, konsol ya da telefonlarımızdaki oynadığımız oyunları düşünelim. Orada yarattığımız karakterleri, onların evrenini…

Acaba biz de gerçekten bir oyunun içinde miyiz? Kulağa çok saçma ya da gerçekdışı geliyor. Buna hak vermemek elde değil. Sonuçta hiçbirimiz bir caddenin durduk yere ortadan kaybolduğunu veya tanıdığımız bir insanın aniden yok olduğunu görmedik. Herhangi bir kısa devreye rastlamadık. Peki ya dejavu neyin nesi? Matrix’te hatırladığımız deja vu kavramı, gerçekten bir kısa kontağın sonucu mu?

Her neyse, şimdi tüm bunları bir kenara bırakmadan, sinema dünyasının bu teoriyi baştan aşağı elekten geçirip bizlere sunduğu bu 10 mükemmel filmle sizleri baş başa bırakalım.

10. The Truman Show

the truman show - Simülasyonda Yaşadığımızı Yüzümüze Vuran Harika 10 Film
Truman Show’dan bir sahne

Truman Show çekilmeden yıllar önce bir tiyatroda gösterime girmişti. Fakat o zamanlar kimse bu oyunu çok benimsemedi. Ne zaman Jim Carrey böyle bir filmde oynamayı kabul etti, işte o zaman o pek bilinmeyen şehirdeki bu gösterişsiz tiyatro oyunu tüm dünya tarafından bilinir hale geldi.

Truman Show, bizlere bir insanın tüm kaderinin rastlantılara değil, tamamen yazılmış bir kurguya bağlı olduğunu haykırıyor. O küçük insanın o kocaman sandığı dünya, aslında tam olarak ne kadar? Her şeyi geride bırakırsak, tüm sevdiklerimizi, arzularımızı, dünyanın sonuna ulaşabilir miyiz? Bunun cevabı çok açık bir şekilde var.

9- eXistenZ

existenz - Simülasyonda Yaşadığımızı Yüzümüze Vuran Harika 10 Film
Jude Law, oyun bağlantısını partnerine yerleştirirken

Videodrome filminde olduğu gibi yönetmenin dünyaya yine çok farklı bir açıdan baktığını gördüğümüz inanılmaz güzellikte bir film. The Fly (Sinek) filmiyle hatırlayacağımız danimarkalı yönetmen bu sefer simülasyon kavramını ele alıyor. Çok da uzak olmayan bir gelecekte büyük şirketler yeni bir oyun üretimini girişirler. Mutasyona uğramış canlılardan yapılan bu oyun, insana doğrudan bir araçla bağlanmaktadır. Bağlandığı anda oyun yaratıcıları tarafından bu yeni evrende gözlerini açarlar.

Peki, gerçekte hangisi oyun? İşte bu, filmin sonlarına doğru sorduğumuz inanılmaz bir çelişki olarak karşımıza çıkmaya başlayacak. Sahiden, şimdi de böyle bir oyunun içinde olabilir miyiz?

8- Strange Days

strange days - Simülasyonda Yaşadığımızı Yüzümüze Vuran Harika 10 Film

Aynı eXistenZ’de olduğu gibi burada da yine gelecek yüzyılın oyun dünyası ele alınıyor. Fakat bu kez biraz daha farklı kavramlar üzerinden yola çıkılıyor. Filmin soundtrackleri tek kelimeyle mükemmel. Yine filmin açılışında yer alan neredeyse 10 dakikalık plan sekans ise tam bir görsel şölen. Yeni dünya artık v-ray ile tanışmaktadır. Müşteriler ise çok daha aksiyon dolu ve gerçekçi şeyler aramakta… 80’lerde yapılan bu film, geleceğe gerçekten çıplak gözle bakmış diyebiliriz.

7- Groundhog Day

groundhog day1 - Simülasyonda Yaşadığımızı Yüzümüze Vuran Harika 10 Film
Bill Murray Başrolde

Düşünsenize, sürekli aynı günde sıkışıp kaldınız. Yarın hiç olmuyor. Dün de olmuyor. Sadece aynı günü yaşıyorsunuz, günlerce, haftalarca ve aylarca… Ne yapardınız? Bir şeylerin ters gittiğini, teknik bir sorun olduğunu düşünürdünüz. Öyleyse bu durumdan kurtulmak mı yoksa ilelebet aynı yaşta ve ölümsüz olarak kalmak mı hoşunuza giderdi? İçinde bol kahkaha ve gerçekçi bir dramın olduğu Uzun Bir Gün, harika konusu ve oyunculuklarıyla size mükemmel bir vakit geçirmenizi sağlayacak.

6- Moon

moon 2 - Simülasyonda Yaşadığımızı Yüzümüze Vuran Harika 10 Film

Sanırım bir simülasyon kavramı üzerine yapılmış en acı verici filmlerden bir tanesi olabilir. Daha önce izlemediyseniz “Ben bunu niye kaçırmışım!” diyeceğiniz, izledikten sonra da “Neyse ki izledim!” diyeceğiniz türden, harika bir bilim kurgu filmi. Düşük bütçeli olmasına bakmayın, Instertaller’i ezip geçecek, Inception ile kapışacak düzeyde bir kurguya sahip bir filmden bahsediyoruz. Bunu biz demiyoruz elbette, sinema eleştirmenleri söylüyor.

Filmin konusu ise kısaca şöyle. Görevli bir astronotumuz, ayda uzay madenciliği yapmaktadır. Dünyaya gerekli hammadde kaynaklarını göndermekle ve üç yılın sonunda tekrar dünyaya dönüş yapmayı amaçlamaktadır. Fakat bir şeyler ters gitmeye başlar… Büyük bir hata… Büyük bir… Neyse, filmi izleyin!

5- Mr. Nobody

mr nobody - Simülasyonda Yaşadığımızı Yüzümüze Vuran Harika 10 Film

Size dönüp deseler ki, hayatınızı şekillendiren o kararı vermeden önce bir şey izleteceğiz. O üç seçenekli kararın tüm sonuçlarının olduğu bir video. İzler miydiniz? Bu filmde de henüz çok küçükken üç seçenek arasında sıkışıp kalan Nobody’nin bu üç hikayesini izliyoruz. İçerisinde bolca domino etkisinin, kelebek etkisinin ve daha birçok kuramın ve felsefenin, bilimin ve duygunun yer aldığı kocaman bir başyapıt. İzlediğiniz en iyi filmlerden biri olacaktır. Filmin henüz başındaki kuş sahnesinin özünü çok iyi analiz ederek filme başlamanızı öneririm.

4- Abre Los Ojos

abre los ojos - Simülasyonda Yaşadığımızı Yüzümüze Vuran Harika 10 Film

Vanilla Sky’ı izlediniz mi? Eğer izlemediyseniz çok bir şey kaybetmediniz, emin olun. Tom Cruise’un senaryosunu satın aldığı Abre Los Ojos filminin neredeyse remake’i olan Vanilla Sky ne kadar kötü ve ne kadar hayal kırıklığıysa, Abre Los Ojos o kadar muazzam ve o kadar yalın bir filmdir. Hollywood’un şaşasından uzakta, gösterişsiz denemeyecek kadar mükemmel bir aktarımı olan enfes bir gizem filmi.

İspanyol yapımı olan Abre Los Ojos, insanları dondurarak gelecek yüzyıllarda uyandırmaya dayalı bir kurgunun, bilimselliğin peşinden giden bir yapım. Gençliği, ihtirasları ve dolu dolu bir hayatı olan bir adamın trafik kazası sonrasında yüzü adeta bir Film Adam’a dönüşür. Doktorlar yüzünü eski hale getiremez. Buradan sonrası kabuslar, hayaller ve gerçekler arasına sıkışmış halisünasyonlar arasında kalır. Hangisi gerçek, hangisi bir düşten ibarettir? Tek anından bile sıkılmayacağınız dolu dolu bir film.

3- The Congress

the congress - Simülasyonda Yaşadığımızı Yüzümüze Vuran Harika 10 Film

Son yılların en iyi yapımlarında bir tanesi. Başka Sinema sayesinde tanıdığımız, kesinlikle yalnızca festival filmi olmaktan çıkması gereken muazzam senaryoya sahip olağanüstü keyifli ve dramatik bir film. Film yapımcılarının en güzide kadın oyuncusunu birebir klonlamak için onunla bir anlaşma sürecine girdiği, bu anlaşma gereği oyuncunun artık hiçbir yapımda rol alamayacağı ve kendisine sunulan tatil planının uygulaması gerektiğini aktaran bir girizgahla başlarız. Yeni dünyanın düzeni gereği, oyuncular artık yaşlanmamalıdır. Bu sebeple onların yerini alacak klonları olmalıdır. Bu teklifi kabul eden aktristimiz, kendisine sunulan tüpü kabul eder. Bu tüpü burundan çektiğiniz zaman tüm gerçeklik kaybolur ve her şey, her canlı (kendimiz dahil) animasyonla yaratımış bir evrenin içine giriş yaparız…

2- Matrix

matrix - Simülasyonda Yaşadığımızı Yüzümüze Vuran Harika 10 Film

Hollywood’un gerçekten bir başyapıt ortaya çıkardığı filmlerden bir tanesi. Böylesine güzel, güzel olduğu kadar da arak olan bir senaryonun kusursuz işlenmesi de gerçekten takdire şayan. Filmle ilgili uzun uzadıya anlatılacak bir şeyin kaldığını sanmıyorum elbette. Ancak devam filmlerini pek beğenmesem de ilk filmdeki o harika renk ve evren tekrar tekrar izlemek için başlı başına bir neden.

1- Welt am Draht

word on a wire - Simülasyonda Yaşadığımızı Yüzümüze Vuran Harika 10 Film

Az önce Matrix’ten bahsettik. Matrix’ten de öne koyduk. Çünkü tamamen Matrix’e yön vermiş, onu şekillendirmiş bir yapım bu. Ayrıca çekim yılı 1976… O zaman simülasyon kavramını daha doğru düzgün işlemiş bir yapım yok, kaldı ki herhangi bir felsefe de pek yok. İşte tüm bunları harika bir şekilde aktaran bu Alman yapımı, kesinlikle takdiri hak ediyor. Sinema tarihinin, bilim kurguya yön veren filmlerinden bir tanesi olan bu film listemizde iddialı yerini sonuna kadar hak ediyor.

 

hakkında tekin

Ayrıca Kontrol Et

Eski Türk Filmleri

Yeşilçam Komedi Filmleri En İyi 18 Film

Yeşilçam filmlerinin unutulmaz yapımlarını bulabileceğiniz listede Full HD izleme seçeneği de bulunuyor. Eski Türk filmlerinin kahkahası bol komedi filmlerini Youtube izlenme sayısına göre belirledik. Birinci sırada hangi film var?

2 yorumlar

  1. listedekiler.com

    thanks!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares