Ev / Nedir? / Senaryo Nedir Etkileyici Bir Senaryo Nasıl Yazılır?

Senaryo Nedir Etkileyici Bir Senaryo Nasıl Yazılır?

Senaryo örnekleri
Senaryo Nasıl Yazılır?

Senaryo nedir ve etkileyeci bir senaryo nasıl yazılır? Senaryo yazmak para kazandırır mı? Başarılı senaryo örnekleri nelerdir? Senaryoyu yapımcılara ulaştırmak için hangi yöntemler izlenmeli? Senaryo ve yazım tekniklerine dair tüm bu soruları cevaplayacağımız yazımızı dikkatle okumanızı öneriyorum.

Senaryo Nedir, Nasıl Yazılır?

Senaryo nedir? Senaryo, sahnelenen tiyatro, piyes, televizyon ürünü veya sinema filmi gibi tüm bu hizmetlerin sahnelerini, diyaloglarını, akışını işleyen/aktaran yazılı metinlerdir. Fakat tiyatro ayrı bir yazım tekniği gerektirdiğinden onu bu gruba dahil etmeyiz. Rene Clair’ın sözüyle senaryoyu güzel bir bakış açısıyla tanımlayalım:

“İyi bir senaryodan kötü film yapılabilir; fakat kötü bir senaryodan iyi bir film yapılamaz.”

Senaryo Çeşitleri Nelerdir?

Hikaye satmak istiyorsak önce senaryo yazmanın tekniklerini bilmemiz gerekir. Senaryomuzla ilgilenecek olan yapımcılardır. Yapımcılar da belirli bir kuralla yazılmamış senaryoyu pek okumak heveslisi olmazlar. Dizi senaryosu ya da film senaryosu yazacaksak önce senaryo yazım tekniklerinden birini seçmemiz gerekir. İki tür senaryo yazım tekniği vardır:

  1. Amerikan Senaryo
  2. Fransız Senaryo

En çok kullanılan Fransız Senaryo tekniğidir. Bu teknikte anlatım sol tarafta yer alırken, diyaloglar ise sağ kolonda yer alır. Amerikan Senaryo tekniği ise alt alta sıralı bir şekilde gider. Senaryo yazarken nelere dikkat etmeliyiz? Senaryo yazmaya başlamadan önce belirli bir yapı üzerinden gitmemiz gerekiyor.

Başarılı Senaryo Nasıl Yazılır?

Bizim için sonu belli olmayan bir senaryo yazılamaz ya da yazılmamalıdır. Öncelikle bir taslak halinde senaryoyu oluşturan hikayeyi analiz etmek gerekiyor. Yapımcıya da göndereceğimiz sinopsis çalışmasını muhakkak yapmalıyız. Yapımcılara senaryo yollamak işin kolay kısmıdır. Önemli olan bu senaryoyu uygun bir biçimde yollamaktır.

Sinopsis Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Sinopsis fikrinizin kısa özetidir aslında. En fazla 2 sayfadan oluşmalı, detaylara fazla girilmemelidir. 12 punto büyüklüğünde ve genel olarak kullanılan bir yazı tipinde seçilmelidir. Hazırlayacağınız sinopsiz dizi veya film içinse bir sayfa bile yeterli gelebilir. Sinopsisler her zaman geniş zaman kipinde yazılır. Sinopsis duyguların ön planda olmadığı, sadece olaya ve karaktere yoğunlaşılan anlatım türüdür. Sinopsis bir nevi raporlamadır.

Sinopsis yazılırken sürpriz son gibi anlatımlardan faydalanılmaz. Sinopsisi okuyacak kişi bu tür gereksiz plot twistlerden hoşlanmaz. Ayrıca sinopsisin ruhuna aykırı bir durumdur bu. Diyelim ki dizi senaryosu şizofreni teması içeriyor, sinopsisin de bu şekilde sürpriz sonlu olması gerçekten anlamsız olacaktır.

Diziler İçin Senaryo Nasıl Yazılır? Para Kazandırır mı?

Senaristlerin en çok kazandığı alandır tartışmasız bir şekilde. Senaryo yazmak para kazandırır mı sorusunun cevabı dizi senaryosunda yatar. Bir yapımcı tarafından kabul edildiğiniz takdirde yazdığınız bölüm başına ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Dizi senaryosu, öncelikle ilk 13 bölüm için yazılan senaryo bölümlerinden oluşur. Bu 13 bölüm ya da 10 bölüm eğer yapımcı tarafından beğenilirse çekimler için hazırlıklara başlanılır. Siz de dizinin var olma sürecinden finaline kadar bu süreçte büyük rol oynarsınız. Dizi senaryosu yazmak büyük uğraş isteyen ve ciddi anlamda yaratıcılık gerektiren bir iştir.

Dizi senaryoları yayınlanan her bölüm için en az 100 sayfadan oluşur. Bir sayfayı 1 dakikadan hesapladığımızda günümüzdeki dizilerin de en az 2 saat çekildiğini varsayarsak her hafta en azından 200 sayfa yazmayı göze almanız gerekecektir. Tabii şimdi Türk dizilerinde genellikle bakışma sahneleri ve klipli sahneler yaygın olduğundan işiniz biraz daha kolaylaşabilir. Ama benim senaryom bunlardan farklı ve ben gerçek sanatın peşindeyim idealine düştüyseniz pek fazla şansınız yok diyebilirim.

Kültür Bakanlığı’na Nasıl Senaryo Gönderilir?

Kültür Bakanlığı senaryolarınızı kabul edebilir. Eğer senaryonuz kabul edilirse yapımcılığını devlet üstlenir ve size senaryonuz için belirli ödemeler gerçekleştirilir. Ayrıca senaryonuz film olarak çekilirse sektöre mükemmel bir giriş de yapmış olursunuz ve hayatınızın geri kalanını bu sektörde ekmek yiyerek geçirmeye başlayabilirsiniz. Ama tabii ki bakanlığın sizin senaryonuzu kabul etmesi için yazdıklarınızın gerçekten çok ciddi bir şey olması gerekir.

Kültür Bakanlığı Kurgu Film Başvuru Adresi

Yukarıdaki link üzerinden bakanlığın yalnızca uzun metrajlı kurgu filmlerin başvurularını aldığını hatırlatalım. Başvuru için e-Devlet’e girmeniz gerekecektir.

Senaryoyu Nasıl Satabilirim?

Senaryo yazma tekniği doğru şekilde uygulanır ve güvendiğiniz bir konu ile yapımcıların kapısını çalarsanız kabul edilme şansınız olabilir. Karakter analizini, olay örgüsünü, mekanı ve zamanı çok iyi kurgulamanız gerekir. Yalnızca senaryonun nasıl yazıldığını bilmek harika bir senaryo yazacağınız anlamına gelmez.

Dizi senaryosu yazmak ya da film senaryosu kaleme almak yaratıcı bir kalemin gücüyle ancak başarı elde edebilir. İnternetten başarılı senaryo örnekleri için okumalar yaparak acemiliğinizi giderin. Daha sonra bir karakter nasıl kurgulanır, gerçekçi olması için hangi yöntemler uygulanır onları öğrenmeye çalışın. Ayrıca senaryo yazım dilinde neler tercih edilir bunları bilmek gerekiyor. Mesela bir senaryoda betimlemeler veya yönetmenin işine karışırcasına ifadeler yer almaz. Olabildiğince somut ve olabildiğince düz bir anlatım şekli olmalıdır.

Senaryo Yarışmaları

Senaryo yarışması ülkemizde olmayan bir yarışma türü olmakla beraber böyle bir türde yarışma olmasının da hiçbir mantığı olmaz. Yazdığınız şey bir senaryodur, bir şiir kitaboı ya da roman değildir geriye tek kalan iş basılması olsun. Senaryo komplike olayların başlangıcı olduğu için kazanan senaryoya para ödülü ile geçiştirilemez aynı zamanda o senaryo çekim aşamasına alınmalıdır. Bu yüzden sağda solda gördüğünüz senaryo yarışmalarından uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Büyük ihtimal senaryodaki fikirlerinizi kullanmaya yönelik ya da bir nevi para tuzağı olan yarışma çeşididir.

Senaryo yarışmalarında en fazla gerçeğe yakın veya gerçekleştirilebilir olan türü kısa metraj senaryo türleridir ki kısa metrajı çekmek de kolay iş değildir.

hakkında tekin

Ayrıca Kontrol Et

Bitcoin nasıl kullanılır

Bitcoin Nedir? Yeni Dünyanın Parası Olabilir mi?

Nedir bu Bitcoin? Uzman bir Bitcoin kullanıcısının deneyimlerine bağlı olarak hazırlanan "Nedir?" köşemizde Bitcoin'i inceliyoruz. Bitcoin gerçekten bir yatırım aracı olarak kullanılıyor mu? 1 Bitcoin kaç TL'ye tekabül ediyor? Blockhain nedir? Bu soruların ve diğerlerinin cevapları bu yazımızda mevcut.

3 yorumlar

  1. Tarık

    Bir internet dizisi çekme fikrim var, senaryosu tamamen aklımda olan diziyi nasıl kaleme alacağımı sayenizde iyice öğrenmiş oldum, paylaşım için çok teşekkürler.

  2. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

  3. I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Carry on the excellent works guys I¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares