Ev / Edebiyat / Hikaye Nedir? Hikaye Nasıl Yazılır?

Hikaye Nedir? Hikaye Nasıl Yazılır?

Hikaye Yazmak
Hikaye Nedir? Hikaye Nasıl Yazılır?

Hikaye Nasıl Yazılır sorusunun da ötesinde hikaye yani öykü için rehber yazımızda her türlü soruya cevap bulabileceksiniz! Hiçbir yerde eşi benzeri olmayan bu kaynak sayesinde hikaye yazmak ile ilgili tüm öğrenmek istediklerinize erişeceksiniz.

Öykü, ‘öy’ kökünden türemiştir. Eski Türkçe’de öy, zaman demektir. Öykü ise belirli bir zaman aralığında olanları kapsar. Bir öykü yazarken bu kuralı bilmemiz gerekir. Fareler ve İnsanlar, İnci, Gazap Üzümleri gibi kült eserleri yazmış John Steinbeck öykü için harika bir tanım kullanmıştır:

“Bizler yalnız hayvanlarız. Zamanımızı daha az yalnız olmaya uğraşarak geçiriyoruz. Hikaye anlatmak; dinleyicinin ‘sandığın kadar yalnız değilsin’ demesi ve bunu hissetmesi için yalvarmaktır.”

Hayat Hikayemi Yazmak İstiyorum!

Dürüst olmak gerekirse hikaye yazmak hayat hikayenizin olağanüstülüğü sayesinde size başarı kazandırmaz. Çok iyi bir gözlemci olabilmek işin birinci kuralı. Senaryo her zaman ikinci ya da üçüncü planda kalır. “Hayatımı yazsam roman olur!” Evet, roman olur ama sürükleyici ya da etkileyici bir romanı da kimse okumaz.

Hikaye Yazmaya Başlarken

Hikaye yazmaya nasıl başlanır ve hikaye nasıl yazılır? Çok basit, yazmakla! Aslında keşke bu kadar basit olabilseydi. O zaman her şey çok daha eğlenceli hale gelirdi. Ama umutsuzluğa asla kapılmayın. Eğer içinizde bir yazar barınıyor ve dışarı çıkmak istiyorsa bu yazıyı okumaya devam edeceğinizden eminim.

Şimdi gelelim en güzel soruya “hikaye yazmaya nasıl başlanır?” Başlıklar halinde iyi bir hikaye anlatıcısı olmak için sizlere gereken açıklamayı yapmaya çalışacağım.

Hikaye Yazmak İçin Tavsiyeler Alın

Çevrenizde bir şeyler karalayanlar var mı? Yok mu! O halde kitap okuyan var mı? İlla ki birkaç kişi bulacaksınız. O insanlara son zamanlarda okuyunca etkilendiği kitapları anlatmasını isteyin. Bunu seve seve yapacaklardır. Anlattıkları hikayenin nesinden etkilendiklerini öğrenmeye çalışın.

Onları büyüleyenin ne olduğunu açıkça sorun. Anlatım dili mi, betimleme özelliği mi, karakterlerin gerçekçiliği, mekan yaratımları mı yoksa yalnızca hikayesi mi? Her şeyi aynı bir anket dolduruyormuşçasına sorun ve iyi bir dinleyici olun. Unutmayın, iyi bir dinleyici olamayan asla iyi bir anlatıcı olamaz.

Hikaye Yazma Nasıl Bir Şeydir?

Aklınızdaki soruları duyabiliyorum, tam olarak şöyle diyorsunuz “Yahu bu hikaye yazma nasıl olur?” Hikaye yazmak insana süper güç bahşeden bir şeydir. Düşünsenize var olmayan bir şeyi kurguluyor, ona kimlik kazandırıyorsunuz. Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı Tolkien’in fantastik dünyasını düşünün ya da Franz Kafka’nın kendisine has kafkaesk denilen atmosferini…

Öyle bir dünyanın varlığına inanmamak çok zor. Milyonlarca insanı istediğiniz bir dünyaya adım attırmaktır hikaye yazmak. Öncelikle şunu bağırarak bir söyleyin “Hikaye yazmak istiyorum!” Gerisi kolay.

Hikaye Yazmak Beceri Gerektirir mi?

Şunun altını çizelim hikaye yazma becerisi diye bir kavram veya bir yetenek yoktur. Hikaye yazma tekniğini çok iyi kavrayan ve bu formülü çok iyi tutturan yazarlar vardır. Nasıl yani? Şöyle ki; Dostoyevski bir mühendisti. Kafka bir avukat. Çehov bir doktor. Bu listeyi çok daha uzatmak mümkün ve emin olun hiçbiri yazar olarak doğmadı.

Doğuştan gelen yetenek diye birilerini gösteriyorlarsa bunun bir aldatmaca olduğunun farkına varın. Hiçbir insan büyük özelliklerini doğuştan kazanmaz, aksine yaşamın içerisinden alırlar. O halde “okula gitmeden çarpım tablosunu ezberleyen çocuklara ne diyeceksin?” diye bir soru çınlıyor kulaklarımda. Ne diyeceğim, yalnızca şunu; “Yatkınlık” sadece bu.

Hikaye yazmak bir beceri değil yatkınlık işidir. Sayısalcıların neden en fazla bilimkurgu yazdığını ve yazmak istediğini, sözelcilerin neden her zaman anlatım gücünün yüksek olduğunu ve karakterlerin çok daha gerçekçi olduğunu düşünüyorsunuz?

Hikaye Yazım Aşaması

Hikaye yazmaya başlamak üzereyiz. Hikaye yazmaya başlamak inanın onu yazmaktan çok daha önemli olabilir. Bana kalırsa çok daha önemlidir. Çünkü en başta kurguladığınız şeyler, yani planlarınız hikayenin sonlarına doğru sizi üzmemelidir. Dolayısıyla yarı yolda kalmamalısınız. Hikaye yazarken nasıl başlanır, şimdi bunları basamaklar halinde görelim.

Hikaye Yazmak İçin Konu Bulmak

Hikaye yazmak istiyorum ama konu bulamıyorum, dediğinizi duyuyorum. Konu bulamamanızın tek nedeni doğru yere bakmıyor oluşunuz. Aradığınız konu dibinizdedir belki. Mumun aydınlattığı yerlere değil bir de karanlıkta kalan yerlere bakın. Doğru, karanlıkta bir şeyler görmek mümkün değil. Ancak… Olmuş gibi sayarsak?

Stephen King’i tanırsınız belki. Hikaye yazmak için olay arıyorsanız bahsedeceğim kitabı da muhakkak okuyun. Yazdığı tüm eserleri neredeyse filmlere uyarlandı ve hala remake versiyonları uyarlanmaya devam ediyor. Vakti zamanında Yazmak Sanatı adlı kitabında konu bulmak için şöyle bir yol izlediğini söylüyordu:

“Bir roman veya novella yazmaya başlamadan önce her zaman ‘Ne/nasıl olur?’ sorusunu sorarım kendime. Bir masa hayal ederim. Sonra derim ki bu masa birden ortadan kaybolursa ‘Ne olur?’”

Alıntıladığım bu paragraf tamamen uydurma olabilir fakat King’in konu bulmaya çalıştığı zaman izlediği yöntem tamamen bu şekilde. Bu yöntemle filme uyarlanan ve Tom Hanks’in başrolde olduğu o meşhur Yeşil Yol’u yazdığını söylüyordu.

İkinci bir yöntem ise gazete manşetleri veya haberler veya Google. Google’a enteresan haberler, ilginç olaylar gibi başlıklarla arama yaptığınızda size gerçek bir olayın konusunu verecektir. Bu yazıyı yazarken Google’a bunu yazdığımda hemen harika bir konu buldum. Konu şu

“Artık karısını sevmeyen adam ondan ayrılmaya karar verdi. Kadının intihar tehditlerine kulak asmadı ve kadın intihar ederek yaşamını yitirdi. Kadının kardeşi de intikam almak adına adamı başından vurdu. Daha sonra kendini öldürdü. Fakat adam ölmemişti. Mermi kulağını sıyırıp bir ağaca isabet etmişti. Fahri yolla iki kişiyi öldüren bu “şanslı” adam ağaçtaki mermiyi çıkarmak istiyordu. Başarılı olamayınca dinamitle dedi. Dinamitin etkisiyle mermi patladı ve “şanslı” adamın başına isabet etti. Orada öldü.”

Son derece özgün ve harika bir konu. Bunu dilediğiniz gibi kurgulayabilir içerisine çok daha trajik olaylar serpiştirebilirsiniz. Hikaye yazmak için konu bulamamak yalnızca bir kaçıştır ve kaçmak isteyenlerin bir bahanesidir.

Yazmak İçin Fikirler Edinin

Hikaye yazma fikirleri yazım aşamasında size enerji verecek doğal kaynaklar arasındadır. Nedir bu fikirler? Öncelikle kendinizi yalnız hissetmemenizi sağlayacak, yazdıklarınızı eleştirel gözlerle okumanızı kolaylaştıracak fikirlerdir. Hayran olduğunuz yazarların hayat hikayelerini okumakla işe başlayın.

Dünyaca ünlü, kült eserleri nasıl yazdıklarını öğrenin. İlham kaynaklarını öğrenmeye çalışın. Örneğin bir senaryo yazarı da olan Cem Yılmaz’ın Yavuz Turgul’dan ve Yeşilçam’dan nasıl ilham aldığına bakabilirsiniz.

Daha sonra ünlü yazarların tavsiyelerini okuyun. Genç yazarlara ya da bir türlü elde edemeyen yazarlara neleri öğütlediklerini öğrenin. İnternette kısa bir araştırma yaparak “Yazmak üzerine söylenen sözler” veya “Ünlü yazarlardan tavsiyeler” gibi başlıklar altında istediğiniz cevaplara ulaşabilirsiniz.

Hikaye Yazma Çalışması Nasıl Yapılır?

Hikaye yazma çalışması hikayeniz başlamadan yapılması gereken önemli etkinliklerdir. Burada kendinize bir yol belirlemeniz ve bu yola sadık kalmanız gerekir. Hikayenizde anlatım dili, zaman ve kurgusal tutarlılıklar asla çelişmemeli ve kafa karıştırıcı olmamalıdır.

Hikaye yazarken nasıl başlanır sorusu da buradan çıkar. Kafanızda birçok şeyi tasarlamalı, daha konuyu bile bulmamışken bile tasarlananları bir yere not etmelisiniz. “Ben ne yazmak istiyorum, Nasıl bir hikaye beni heyecanlandırır, Okumaktan keyif aldığım hikayeler neler?” bu soruları sorup cevabını almanız gerekiyor.

Konu ve Karakter Seçimi

Hikaye yazmaya nasıl başlanır yazımıza, konu ve karakter seçimiyle giriş yapalım. Konuyu belirlemekle işe başlayın. Sizi etkileyen olayları gözünüzün önünden geçirin. En son yaşadıklarınızı, unutamadıklarınızı düşünün. Yazacağınız şeyler ne kadar gerçeğe dayanırsa öykünüzün etkisi o kadar artar. Öncelikle gerçekten var olmuş bir olayı ele alın. Daha sonra kendi kurgunuzu yaratın. Elbette tamamen kurgu da yazabilirsiniz fakat hikaye yazmak için konu seçiminde öncelikle deneyimlediğiniz bir olay üzerinden gidin. Aksi halde ilk etapta bu sizi çok zorlar ve öykünüzün yaratacağı etki düşük potansiyelli olur.

Karakterinizi yaratırken yine tanıdığınız insanlardan faydalanabilirsiniz. Çevreniz tamamen bir malzemedir öykünüz için. Tanıştığınız insanları iyi bir gözlem gücüyle kağıda aktarabilirseniz size harika karakter örnekleri sunabilirler. Unutmayın hikaye nasıl yazılır sorusuna en güzel cevaplardan biri kuşkusuz iyi bir konu ve gerçekçi bir karakter seçimidir.

Hikaye Yazma Aşamaları İle İlgili Örnekler

Öyküleriniz yukarıda dediğim gibi bir tutarlılık içerisinde cereyan etmeli. Peki, hikaye yazarken hangi zaman kullanılır? Bir örnekle anlatalım. “Ali arkasına baktı. Arkasındaki karartıyı gördü. Elinde bir iz görüyor…” Burada görüyor ifadesi şimdiki zamanı belirtir. Eğer hikayenizde zaman sıçramalarını bu şekilde yapacaksanız çok dikkatli olun. Di’li geçmiş zamanlar kullanarak da şimdiyi veya az önceyi anlatabilirsiniz. Ama “Ali’nin annesi 5 yıl önce ölmüş. Çocuk ise eve bakıyor. Belki kendi evine benzetti.”

Bu, tamamen hatalı bir örnek. Zaman kipini kullanabileceğiniz en iyi formda seçmeli ve o şekilde istikrarlı ilerlemelisiniz.

Bu aşamalarla ilgili bir diğer örnek ise ilham kaynaklarıdır. Eğer karakter yaratma konusunda da sıkıntılar yaşıyorsanız onları tamamen gerçek dünyadan alın. Çevrenizde illaki şahsına münhasır insanlar vardır. Onlardan yararlanın. Onlarla sohbet edin. Karakteristik yapılarını öğrenin.

Hikaye Yazarken Noktalama İşaretleri

Kesinlikle noktalama işaretlerini öğrenin. Eğer bir noktalama işaretini tam olarak kullanmayı bilmiyorsanız ya tamamen öğrenin (öğrenmelisiniz) ya da asla kullanmayın. İnsanları sürekli virgüller noktalar ve çeşitli noktalama işaretleriyle sıkmayın. Gereksiz yere ünlem işareti kullanmayın. Eğer istediğiniz etkiyi almak istiyorsanız bunu noktalama işaretlerinin yapmasını beklemeyin. Siz yapın. Dilimizde olmayan noktalama işaretlerini kullanmayın. Mesela “..” iki nokta yan yana diye bir noktalama yoktur.

Şimdi genellikle yanlış kullanılan noktalama işaretlerini ve hatalı yazımları göstereceğim.

Noktadan sonra her zaman boşluk bırakılır,

Virgülden sonra her zaman boşluk bırakılır,

Soru işareti yalnızca soru sorulduğunda kullanulır,

Ünlem işareti soru gibi telaffuz edilen fakat cevabı almaktan ziyade bir yakınma olan cümlelerde ve kelimelerde de kullanılabilir. (Örn. ‘Ne kadar yalnızım!’)

Soru işareti asla cevaplarda kullanılmaz,

Üç nokta yan yana ancak anlatılan şeylerin devamı olup da anlatılmadığında, diyecek şeylerin güçlüğü karşısında ‘yutkunma’ hissini vermeye çalışıldığında kullanılır…

Hikaye Yazma Dili ve Anlatım

Dört farklı hikaye anlatım dili vardır.

 1. Birinci tekil (Dün onu yine gördüm.)
 2. İkinci tekil/Sen kalıbı (Dün onu yeniden gördün)
 3. Üçüncü tekil (Dün onu yeniden gördü.)
 4. Tanrı-Anlatıcı (Dün onu yeniden gördü, içi kıpır kıpır oldu.)

Üçüncü tekil ve Tanrı-Anlatıcı arasındaki tek fark, karakterin, mekanın doğasını bilmekten geçer. İlkinde olayların sadece bir anlatıcısı vardır ve yüzeysel anlatım olarak aktarılır. Olayların içine girse bile ruha inemez. Ancak Tanrısal anlatım durumunda ise her şeyi en ince ayrıntısına kadar bilir ve anlatımı ona göre şekillendirebilir.

Hikayeniz bu anlatım şekillerinden yalnızca birini kapsamalıdır. Hikayenin durumuna göre diğer anlatım dillerini kullanmak mümkün. Stefan Zweig’ın da sık sık yaptığı gibi eğer hikayede iki ayrı form kullanmak istiyorsanız anlatım havuzunu genişletebilirsiniz. Hikayenizde bir günlük veya bir başkasının ağzından anlatılan geçmiş hayat farklı bir anlatım içerebilir.

Anlatım Dili Belirlemek

Öykü yazmak için bu anlatım şekillerinden birini belirlemeniz gerekiyor. Birinci tekil anlatım şekli en iddialı anlatım şeklidir diyebiliriz. Eğer okura o samimiyeti de verebilirsek mükemmel bir tat bırakabilir. Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar adlı kitabında ilk paragrafta yer alan harika bir monologla birinci tekil anlatıma tekrar örnek verelim:

“Ben hasta bir adamım… Gösterişsiz, içi hınçla dolu bir adamım ben. Sanıyorum, karaciğerimden hastayım. Doğrusunu isterseniz, ne hastalığımdan anladığım var, ne de neremin ağrıdığını tam olarak biliyorum.”

İkinci tekil anlatım çok fazla kullanılmaz ki en riskli anlatım şeklidir. Kısa olay hikayesi için kullanılması doğru bir karar olabilir. Anlatım şekli tamamen ikinci tekile hitap edilerek kullanılır ve genellikle postmodern bir yapı olarak nitelendirilir. Emrah Serbes’in beğendiğim Bira ve Kahve adlı hikayesinin girişiyle örnek verelim:

“Bir gün tanışacağız, arkadaşlığımızın arkadaşlık düzeyinde kalmayacağını bilerek arkadaş olacağız, sonra sevgili. Bir ay, altı ay, üç yıl. Sonra ben, bir akşam ya da sabah ya da gece yarısı, henüz sen beni terk etmemişsen tabii, herhangi bir neden belirtmeden çekip gideceğim…”

Hikaye nasıl yazılır makalemizde, öykü yazma teknikleri için sıradaki anlatım şekli, üçüncü tekil anlatımdır. En çok başvurulan bu biçimde, anlatıcı olayları taraflı ya da tarafsız bir gözle yorumlar fakat bütün olaya hakim değildir. Dışarıdan bakan ne görüyorsa o da onu görerek anlatır. Karakterlerin düşüncelerini, duygularını bilemez. En fazla tahmin edebilir. Bu sebeple okur yalnızca anlatıcının sınırlı anlatım biçiminden faydalanır ve genellikle başvurulan en ideal anlatım biçimidir.

“Davud kendi kendine mırıldanıyor, elinde tuttuğu kısa sarı sopasını yere vuruyor, sanki dengesini güçlükle sağlıyormuş gibi zahmet ve sıkıntı çekerek yürüyordu.”

Sadık Hidayet’in Diri Gömülen adlı kitabından alıntıladığımız bu cümlede anlatıcı “sanki”ler üzerinden bir anlatım gerçekleştirir. Karakterin neden zahmetli yürüdüğünü tam olarak bilemez, yalnızca tahmin yürütür.

Eğer karakterimizin ne düşündüğü bilebilirsek bu anlatım şekline Tanrı-Anlatıcı anlatım şekli deriz, tüm bunlar öykü yazmak için dikkat edilmesi gerekenler kapsamındadır.

Konuşma/Diyalogların Kullanımı

Hikaye yazarken konuşma çizgisi en çok kafa karıştıran durumlardan bir tanesidir. Acaba konuşma çizgisi mi koymalıyım yoksa tırnak işareti mi? Hangisi doğru? Aslında ikisi de doğru. Fakat konuşma çizgisi daha çok tiyatro veya senaryo örneklerinde görülüyor. Çok daha tiyatral bir hava kattığı söylenebilir. Konuşma çizgisi çok daha eski zamanlarda en popüler kullanım alternatifiydi. Şimdi daha çok tırnak içerisinde kullanılmaktadır.

Hikaye yazarken konuşmalar nasıl yazılır sorusuna bizim de tavsiyemiz tırnak içerisinde diyalogları kullanmanız olacaktır. Tabii okuyacak olan editörleri veya okurları da düşünerek bu diyalogları alt satıra geçerek başlatmalısınız. Konuşmaya başlamadan önceki son kelimeden sonra muhakkak virgül koymanız gerekir. Şu şekilde anlatalım, “Bunu demek istemiştim,” bu şekilde birkaç cümle veya diyalogu aynı paragrafta kullanmanızda bir mahsur olmaz. Ancak diyalog uzun olacak ve en az 4 cümle olacaksa ona ayrı bir paragraf hazırlayın.

Hikaye Yazma Çeşitleri

Anlatacağınız o kadar çok şey var ki, sonsuz çeşitlilikte bir hikayeye sahipsiniz. İster yeni bir evren oluşturun, ister ilk çağlara gidin, isterseniz de geleceğe gidin. Tek yapmanız gereken araştırmak, bilgiler toplamak ve anlatacağınız hikayeye hakim olabilmektir.

Unutmayın, hiçbir okur zeki olmayan bir yazarın kitabını okumak istemez. Zekanızı kullanabileceğiniz en iyi hikayeye odaklanın. Okuru büyüleyici bir çeşitlilik sunun. Yapılmışların üzerinden geçmek yerine, farklı bir kaynak yaratın.

Hikaye Yazarken Giriş Gelişme Sonuç Olur mu?

Neden olmasın? Şimdi çok sevdiğiniz ve kaybettiğiniz bir insanı hatırlayın. Eğer bu sizi üzecekse, bir film veya müzik yıldızını da hatırlayabilirsiniz. Onun hayat hikayesini giriş, gelişme ve sonuç olarak ele alın. Örneğin ben Tarık Akan’ı ele alacağım.

(Giriş) Kariyerine Yeşilçam’ın aşk ve eğlenceli filmlerinde başladı. Ertem Eğilmez’le tanıştı ve büyük bir şöhret kazandı. (Gelişme) Daha sonra bu tarz filmlerden elini eteğini çekip sanatsal filmlere ağırlık verdi ve Yılmaz Güney ile birçok filme imza attı. (Sonuç) Yaşamının son yıllarında politikaya girdi, arada birkaç dizide ve filmde daha oynadı. Ama daha çok siyasi kimliği ağırlık kazandı.

Gördüğünüz gibi bu koca ve eğlenceli, güzel hayatı bir kompozisyon edasıyla üç ana bölüme ayırdık. Her yaşamış ve ölmüş insan giriş, gelişme ve sonuç içerir. Bundan asla kaçamayız.

Hikaye yazma giriş gelişme sonuç odaklı baktığımızda yazacağımız öykünün de bir taslağını kafamızda belirlememiz gerekir. Sonunu düşünmeden ve kurgulamadan yazmak nadiren de olsa yapılan bir durumdur. Ama hikayenizde denklem, bilim ve karmaşık bir temel varsa sonunu mutlaka düşünün ve belirleyin.

Hikaye Yazarken Nasıl Başlamalı?

Yine sesinizi duyar gibi oldum… Hikaye yazarken giriş nasıl olmalı, diyorsunuz sanırım.

Kendiniz de bir okuyucusunuz. Bir kitabı elinize aldığınızda ilk olarak hikayenin ilk paragrafını okursunuz. Belki arka kapaktaki yazıları. Ama o ilk paragrafa genellikle bakarsınız. Eğer o paragraf ilginizi çektiyse okumaya devam edersiniz. Eğer bu şekilde birkaç sayfa okuduysanız o kitabı muhakkak satın alırsınız.

Evet, size çok iddialı, beylik laflar kullanın demiyorum. Fakat okuyucuyla ilk tanışmanız çok iyi ayarlanmalıdır. Kafka’nın kült eseri Dönüşüm bakın nasıl başlıyor:

“Gregor Samsa bir sabah sancılı düşlerinden uyandığında kendisini dev bir hamamböceğine dönüşmüş olarak buldu…”

Giriş cümlesi olarak beğendiğim bir başka dahiyane giriş de Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar adlı kitabında bulunuyor:

“Ben hasta bir adamım. Gösterişsiz, içi hınçla dolu bir adamım ben. Sanıyorum karaciğerimden hastayım…”

Okuyucuyu direkt içine alıyor ve diğer kelimeleri, diğer cümleleri, diğer paragrafları ve nihayet hikayeyi okumaya teşvik ediyor. Hikaye yazarken nasıl giriş yapılır sorusuna en güzel bu şekilde cevap verilebilir sanırım.

Hikaye Yazma Alıştırmaları

Bu alıştırmaları her yerde uygulayabilirsiniz. Sosyal hayatınızın her bir alanı türlü hikayeler barındırır. Bu hikayeleri kafanızda tasarlayarak, kurgulayarak onlara ait egzersizler yapabilirsiniz. Yanınızda bir ses kayıt cihazı veya küçük bir not defteri taşıyabilirsiniz.

Eğer hafızanıza güveniyorsanız da aklınızda bu hikayeleri tutabilirsiniz. “Aklından hikaye yazmak” deyimi de tam da buradan gelir. Biriken bu hikayeler sizin hikayeleriniz değildir aslında. Duyduklarınız, gördükleriniz, hissettiklerinizden yola çıkarak kurguladığınız şeylerdir.

İlk olarak küçük küçük hikayeler yazmaya çalışın. Rastgele şeyler yazın. Kimsenin okumayacağını bildiğinizi unutmadan yazın. Bir başkasını okutmak için yazmayın. Bakın bakalım, neler yapabiliyorsunuz. Asla okunmama kaygısı veya bilinmeme üzüntüsünü duyumsamayın. Yalnızca yazın ve öykülerinizi tamamlayın.

Hikaye Yazarken Kağıt Düzeni

Hikaye nasıl yazılır konumuz ilkokul, ortaokul ve lise için ekstra bir başlıktan oluşuyor. Hikaye yazma düzeni de dediğimiz bu düzen gerçekten önemlidir. Eğer bunu bir ödev olarak hazırlıyorsanız, kağıdınızın her tarafından bir parmak boşluk bırakacak şekilde yazın. Çok uzun cümleler ve paragraflar kullanmayın. Yazınız son derece anlaşılır olsun. Gerekirse notlar ekleyin. Sayfalarınızı numaralandırın.

İlk sayfaya yazar bilgilerini ve hikaye bilgilerini yazın. Bu sayfa yalnızca bilgilerinizden oluşsun. Eğer uzun bir hikaye yazdıysanız (En az 15 sayfa gibi) içindekiler kısmı oluşturun ikinci sayfaya. Konu başlıklarını burada sayfa numarasını betimleyerek kullanın. Hikaye yazmak için başlıklar atmak ve bu başlıkları da en güzel şekilde belirlemek gerekir.

Önsöz, giriş cümlesi gibi gereksiz şeylerden kaçının.

Hikayede Mekan Zaman ve Olay Örgüsü

Konuyu seçtiniz, karakterlerin özelliklerini belirlediniz. Peki, olay hikayesi nasıl yazılır diye soruyorsunuz. Bunun için bir çatışma belirlemek gerekir. Olay örgüsü kısaca, karakterlerinizin yaşadığı çatışmadır. Çatışma deyince aklınıza silahlı bir çatışma örneği gelmesin. Mesela, karakterinize piyangodan büyük ikramiye çıkmıştır. Karakteriniz, büyük ikramiyenin haberini aldığı günde çok sevdiği annesinin bir kaza sonucunda ölüm haberini de almış olsun. İşte bu bir çatışma örneğidir. Karakter bir açmaza sürüklenir mi? Onu neler bekliyor? Tüm bunları bir potada eritip okura en iyi anlatımı sunmak gerekir.

Hikaye yazma aşamaları içeriğimize devam ederken, mekan ve zamana da değinelim.

Çatışmanın durumuna göre zaman ve mekan araçlarından faydalanabilmelisiniz. Eski bir zamana ait ya da gelecekle ilgili bir öykü anlatırken o zamanlara ait verileri okura sunmanız gerekir. Bu zamanda nasıl ki mektuplaşma tabirini değil de mesajlaşma tabirini kullanıyorsak, öykünüzü anlatırken de bu zamansal verilerin kullanımına dikkat etmek gerekiyor.

Öykü yazma sanatı, zor bir süreçtir. Fakat doğru teknik ve taktiklerle bu süreç eğlenceli ve kolay bir hale dönüşebilir. Başarılı birçok yazarın uyguladığı formüller vardır. Örneğin polisiye yazarı Agatha Christie’nin hep aynı formülü kullanarak kitaplarını yazdığı anlaşılmıştır. Siz de zamanla bu formülleri üretebilir ve kullanabilirsiniz.

Öykü yazmak için mekan ve zaman önemli demiştik. Peki, mekanın önemi nedir? Yukarıda verdiğimiz büyük ikramiye vuran şanssız karakterimize tekrar dönelim. Annesinin ölüm haberini aldığı yer büyük ikramiye kutlamasını arkadaşıyla beraber yaptığı bir mekan olsun. Bu mekanı iyi tasvir etmeli ve bir eğlence mekanına zıt olan durumu okuyucuya iyi yansıtmalıyız. Tüm bunlar öykü yazma teknikleri ile ilgili bilgilerdir ve uyulması halinde iyi bir öykünün temelini oluşturur.

Fantastik Hikaye Yazmak

Fantazya her zaman gerçekçi bir şeyler yazmaktan daha eğlencelidir. Peki, daha mı zordur? Aslına bakarsanız yazması eğlenceli olan şeyin zor olması da pek muhtemel değildir. Ancak hayal dünyanızın genişliği burada etkileyici faktördür. Kurgu dünyanız çok geniş olmalı. Elbette sizden yeni bir Yüzüklerin Efendisi, Hobbit, İnfinity War dünyası yaratmanız istenmez.

Ancak onların verdiği tutkunun birazını verebilmek bile başarıdır. İnsanları gerçek dünyadan soyutlayacak bir evren yaratmak ve orada onlara yeni hayal dünyaları sunmak işte bu gerçekten büyük bir başarıdır.

Hikaye Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

 • Hikayeniz özgün olmalıdır
 • Sürükleyici, etkileyici özelliği bulunmalıdır
 • Hikayede anlatım tutarlılığı, zaman tutarlılığı olmalıdır
 • Klişe konulardan kaçınılmalı
 • Yapay karakterler oluşturulmamalı
 • Çok fazla argo ve küfür içermemeli
 • Bütünleyici bir son ile bitirilmeli

Hikaye Yazmak İçin Araçlar/Uygulamalar

Uygulama Kullanmak

Write Stories

Aşağıda linkini vereceğimiz adresten birçok konuda pratik bulabilirsiniz. Yaratıcı yazarlık becerilerini geliştirebilir, yazdığın hikayenin bölümlerini paylaşabilirsin. Yazılan diğer hikayelere göz atma şansın var. Kendi hikayeni oluşturabilirsin. Ayrıca Yazı Yarışmalarına da hikayeni gönderebilir, hikayeni test edebilirsin.

https://sweek.com/tr/

Hikaye yazmak için uygulama kullanmak etkileşim açısından oldukça önemlidir. Dünyaca ünlü Wattpad sitesi de genç ve yeni yazarları da bünyesinden bir bir çıkarmaya devam ediyor. Türkiye’de birçok yayıncı Wattpad üzerinden fenomen olmuş hikayelerin kitabını basarak, güzel bir etkileşim sağlayabiliyor.

www.wattpad.com

Hikaye Yazma Atölyesi

Yazma ve okuma geliştirmeleri açısından bilgin bir kişiden ders almak oldukça etkili bir yöntemdir. Eğer gerçekten hayatınızı yazarlık yaparak sürdürecek ve yalnızca yazmak üzerine bir hayat gerçekleştirmek istiyorsanız kesinlikle bir profesyonelle çalışmalısınız.

Notos Atöyle

Notos, bildiğiniz üzere geçmişi sağlam bir yayın hayatına sahip. Çıkardığı edebiyat dergisi hala en çok satan ve okunan dergiler arasındadır. Buraya katılarak elde edebileceğiniz birçok avantaj bulunuyor. Öncelikle “Nasıl yazmalı” konusunu öğreneceksiniz. Yaratıcı Yazarlık Atölyesi ile toplamda 10 ders göreceksiniz. Ünlü eğitmen ve yazar Semih Gümüş tarafından alacağınız bu derslerde kısa öykü, şiir, kurmaca, karakter yapılandırması gibi birçok dersi bizzat alacaksınız.

Notos Yaratıcı Yazarlık Atölyesi

Hikaye nasıl yazılır makalemizi beğendiyseniz lütfen yorum yapmayı unutmayın. Ayrıca “Senaryo Nedir Etkileyici Senaryo Nasıl Yazılır?” makalemizi de okuyabilirsiniz.

hakkında tekin

Ayrıca Kontrol Et

Bitcoin nasıl kullanılır

Bitcoin Nedir? Yeni Dünyanın Parası Olabilir mi?

Nedir bu Bitcoin? Uzman bir Bitcoin kullanıcısının deneyimlerine bağlı olarak hazırlanan "Nedir?" köşemizde Bitcoin'i inceliyoruz. Bitcoin gerçekten bir yatırım aracı olarak kullanılıyor mu? 1 Bitcoin kaç TL'ye tekabül ediyor? Blockhain nedir? Bu soruların ve diğerlerinin cevapları bu yazımızda mevcut.

3 yorumlar

 1. Ayşe

  Kendimce ufak bir hikaye kaleme almak istiyordum, nerden başlayacağımı ve ne yapacağımı bilmediğimden arayış içindeydim, sayenizde artık ne yapacağımı biliyorum, teşekkürler.

 2. hikaye veya Öykü yazacaklara Rehber niteliğinde olmuş

 3. I conceive you have noted some very interesting details, regards for the post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares