Ev / Genel / Güneş Sistemi Düzenini Bozacak Teorinin 7 Sonucu

Güneş Sistemi Düzenini Bozacak Teorinin 7 Sonucu

Güneş Sistemi Düzenini Bozacak Teorinin 7 Sonucu nedir, duymaya hazır mısınız? Güneş Sistemi belirli bir ahenk içerisinde boşlukta ilerlerken aniden bir şey oluyor. Ya sonra?

Güneş Yok olursa
Güneş Sistemi

Güneş, hayat kaynağımız; yakından kül edici, bize ışık ve enerji sağlayan yegane kaynağımız… Güneş Sistemi kütle olarak  %98,5’i Güneş’tir. Çekirdeği tam 16 milyon santigrad olarak açıklanmıştır. Eğer bu yüksek ısıdaki çekirdeğin aynısını toplu iğneye aktarabilseydik, bir insanı 150 km öteden öldürebilirdi. Güneş Sistemi içerisinde yer alan gezegenler arasında Güneş, 26 bin ışık yılı uzağımızdadır. İçerisinde 10 çeşitte gaz ve milyarlarca altın olduğu bilinmektedir. Neredeyse 5 milyar yaşında olan Güneş bir gün sönerse ne olur? Hadi, bu sorunun cevabını arayalım.

Güneş Sistemi düzenini darmadağın edecek Güneş’in yokluğu, bize nasıl yansıyacak dersiniz? Aniden ortadan kaybolursa ne yaparız? Eminim bu soruyu kendinize birçok kez sordunuz ve cevaplar aradınız. Peki, gerçekten güneş yok olursa ne olur? Tüm canlılar yok olur mu, hayat son bulur mu? Eğer böyle bir durum yaşanırsa kaçacak bir yerimiz var mı? Şimdi, 7 madde halinde Güneş ölürse ne olur, gelin onlara bakalım.

Güneş’in Yokluğu: Buz Devri

Güneş Sistemi
Buz Devri’ni yaşayacağımız an çok yakın olacak

Güneş’in ölümü bizi hemen yok etmeyecek kuşkusuz. Fakat bedenimize enerji kaynağı olarak yansıyan bu devasa kütlenin yokluğu bizi çabucak etkisi altına alacak. Oksijenimiz henüz var. Fakat ısı ve enerji kaynağı kaybedildiği için soğuma çabucak başlayacak. Belki bir yıl içerisinde tüm dünya kutuplara dönüşecek. Romanlarını, filmlerini izlediğimiz o devir kanlı canlı olarak önümüzde yaşanacak. 


Güneş’in Ölümüyle Birlikte Güneş Sistemi Dağılıyor

Güneş ölürse ne olur
Güneş, Güneş Sistemi içindeki gezegenlere hükmeden yegane varlıktır.

Merkezkaç kuvveti gibi fizik kanunları bize olası bir Güneş yokluğunu Güneş Sistemi dağılmasıyla açıklıyor. Bu sistem içerisinde yer alan tüm gezegenler bağımsız olarak hareket etmeye başlayacak ve tamamen bir kaos hakim olacak. Bu, tüm gezegenler için kaçınılmaz bir sonun başlangıcıdır.


Güneş Sistemi İçindeki Gök Cisimleri Birbiriyle Çarpışacak

gunes olur mu carpisma - Güneş Sistemi Düzenini Bozacak Teorinin 7 Sonucu
 


Newton, Kepler, Einstein… Tüm bu bilim adamlarının ortak noktası, yer çekimi, kanunu bu teoriyi açıklıyor. Yörüngeden çıkan Güneş Sistemi’ndeki gezegenler birbirleriyle çarpışacaktır. Tabii bu öngörü kesinlik kazanamaz. Güneş etrafında dönen gezegenler artık kendi dönüş eksenlerine göre uzay boşluğunda salınmaya başlayacak. Bu sebeple bir çarpışma kaçınılmaz olarak görülüyor. Dinozorların nasıl yok olduğunu hesaba katın. Belki de başka gezegenlere başka bir hayatın başlama dokunuşu olacaktır, kim bilir…


Güneş’in Yokluğunda Var Olan Ebedi Karanlık

dipsiz bir karanlık
Güneş’in ölümüyle beraber yalnızca yapay aydınlatmalar var olacak

Güneş, ısı kaynağımız olduğu gibi ışık kaynağımızdır da. Güneş’in yokluğu, başka bir yıldızın yörüngesine girene kadar karanlığa mahkum bırakacak bizi. Yalnızca yapay olarak aydınlatılan kalıcı bir sistem olmadıkça dipsiz bir kuyuya düşmüşcesine olmasak da koyu bir karanlığa kulaç atacağız. Yıldızların ışığı burada tek aydınlatmamız olsa da bunlar ancak önümüzü görmeye yetecektir. Gittikçe ilkelleşiyoruz sanki… Geldiğimiz yere geri mi döneceğiz yoksa?

Güneş Sistemi Olmadan: Yaşam Tünelleri

Güneş Sistemi'nin yokluğu
Güneş ve Güneş Sistemi olmadan yeryüzü bize düşman olacaktır

Güneş’in ölümü ile beraber, insanlık kendisine yeni bir yaşam alanı inşa etmeye başlayacak. Post-apokaliptik bir hikaye barındırsa da, bu yaşam alanlarında jeotermal alanların kullanımı canlılığın devam etmesi için oldukça önemli bir yer tutacak. Yer kabuğunun sıcaklığından yararlanarak burada kendi enerjisini üretecek duruma gelen insanoğlu, yeryüzünü belki de tamamen unutacak.


Kaçınılmaz Başlangıç: Evrim

Güneş yok olursa ne olur
Güneş’in yokluğunda yeni bir yaşam alanı ve yeni yaşam formları!

Hayatta kalmanın kaçınılmaz yolu olan bu dönüşüm elbette dünyamızda gerçekleşmeye başlayacak. Varlığını sürdüren canlılar binlerce yıl sonra bile Güneş’ten yoksun olsa dahi üremeye devam edecekler. Tabii bu devamlılık ancak evrim ile gerçekleşebilecek. Belki çok iyimser bir tablo üzerinden bakarsak, hala hayatta kalabilmiş insanlık bile bu evrimin içerisinde yer alıp, yeraltı yaşamının gereği olan birtakım uzuvlara ve özelliklere kavuşabilecek. Doğal seleksiyonun bir gereği olan hayatta kalma özelliklerine kavuşmak elbette binlerce yıl gerektiren devasa bir maratonun yansıması olacaktır.


Umut: Yeni Bir Güneş ve Yeni Bir Güneş Sistemi

Yeni bir Güneş arayışı
Yeni bir Güneş bulabilir miyiz, bu uçsuz bucaksız evrende?

Hayatta kalabilmemiz gerçekten zor olsa da, üstesinden geldiğimiz takdirde bugün uzayın derinliklerine bakıp nasıl ki orayı keşfetmek istiyorsak da o gün, yeryüzüne çıkıp yeni bir yaşam alanı arayacağız. Bu sefer çok daha özverili ve tamamen birlik olarak hareket edeceğimizden belki bunu başaracak teknolojiye de ulaşacağız. Bizi besleyecek, ısıtacak, yeryüzünde nefes almamızı sağlayacak başka bir Güneş’in izlerini süreceğiz… O insanların böyle bir Güneş’i bulacağına eminim. Belki de yeni bir Güneş Sistemi… Bir canlı hayatta kalmak için her şeyi göze alır ve tüm riskleri dener. Güneş Sistemi’ni Alt Üst Edecek Teorinin 7 İnanılmaz Sonucu makalemizi bu şekilde bir umutla sonlandırmak en güzeli.

Ayrıca: National Geographic’in Yok Olan Gezegen makalesi belki ilginizi çeker.

hakkında tekin

Ayrıca Kontrol Et

futbol oyunlari on - Futbol Oyunları Arasında FIFA'nın Geçmişten Günümüze Evrimi

Futbol Oyunları Arasında FIFA’nın Geçmişten Günümüze Evrimi

SPOILERFIFA 94: Futbol Oyunları Arasında Fifa’nın DoğuşuFIFA 95: GELİŞEN FUTBOL OYUNLARIFIFA 96: YENİ NESİL FUTBOL …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares