Ev / Gizem / Gizemli Olaylar Arasında Sırrı Açıklanamayan 5 Olay

Gizemli Olaylar Arasında Sırrı Açıklanamayan 5 Olay

Gizemli Olaylar Arasında Sırrı Açıklanamayan 5 Olay listemizde birbirinden ilginç ve şok edici konuları sizin için derledik. Bazen “Fantastik olaylar içerisinde yer alsak” diyerek iç geçirdiğimiz zamanlar oluyor.
Ama inanın bu gizemli olaylar yaşandığı takdirde bu kadar soğukkanlı olmayacağız. Belki tamamen bir tesadüf belki bir işaret belki bir inanış olarak hayat buluyor.

Sırrı Açıklanamayan 7 Gizemli Olay
Sırrı Açıklanamayan 7 Gizemli Olay

Dindar insanlardan, hiçbir doğaüstü varlığa inanmayan insana kadar bu olaylar hemen herkesi etkisi altına almayı başarabiliyor. Gelin, şimdi sırrı açıklanamayan gizemli olaylar arasından en kafa karıştıran ve ürpertici olan 7 tanesine bakalım.

Esrarengiz Bir Şekilde Kaybolan Lars Mittank 

Lars Mittank adındaki Alman turist, Bulgaristan’da futbol konusu sebebiyle birtakım insanla tartışır. Parti sırasında gerçekleşen bu tartışma alevlenir ve Lars kulağından yaralanır. Yapılan muayene sonrasında doktor “Bu şekilde uçakla yolculuk yapmanı önermiyorum,” der. Arkadaşlarını yolcu eden Lars, tedavi için Bulgaristan’da kalır ve bir otele geçer. Fakat buradayken, annesini arayarak “Birileri beni takip ediyor, kim olduklarını bilmiyorum. Kredi kartlarını iptal et çabuk!” der.

Aradan geçen birkaç gün sonra Varna Havalimanı’na giderek uçakla ülkesine dönmek ister. Ancak buradaki doktor Lars’a “Kulağındaki problem yüzünden yolculuğa dayanamayabilirsin,” der. Kontrol etmek istediğini belirtir. Lars ise “Burada ölmek istemiyorum, buradan çıkmalıyım!” diyerek havaalanındaki kameralara bu şekilde yansır. İşte izlediğiniz bu görüntüler de bu ana ait görüntülerden oluşmaktadır. Bu görüntülerden sonra Lars’a bir daha ulaşılamaz. 2014 yılından beri hala aranmaktadır.

Gizemli Olaylar 2: Philadelphia Olayı

Tesla ve Einstein'ın üzerinde çalışmalar yürüttüğü gemi
Tesla ve Einstein’ın üzerinde çalışmalar yürüttüğü gemi

1933 yılında ABD’nin başkanı olan Roosevelt, eskiye dayanan dostluğu ve saygın bilim adamlığı neticesinde Nicola Tesla’yı Washington’a davet eder. Başkan Roosevelt Tesla’ya Gökkuşağı Projesi’nden bahseder ve Tesla bu projeyi kabul eder. Tesla, proje üzerinde bir süre çalıştıktan 3 yıl sonra içerisinde canlı olmayan bir gemiyi yok edip, tekrar geri getirmeyi başarır.

Tesla bu deneyin yalnızca gemi üzerinde kullanılabileceğini, eğer insan kullanılırsa çok kötü sonuçlar doğuracağını söyler. Bunun üzerine Tesla bu projeden ayrılır ya da uzaklaştırılır. Projenin başına Dr. John Von Neumann getirilir. Amerikan yetkililerin Almanlara karşı üstünlük kurmanın tek yolunun “görünmezlik” olduğunu söyledikleri bilinmektedir. Gemilerin radarlara yakalanmadığı takdirde savaşta büyük bir öncelik sağlayacağı ise kaçınılmazdı. Neredeyse 10 yıllık bir araştırmanın ardından nihayet deneme için kollar sıvanır. Bu proje için Eldridge adında bir gemi kullanılacaktır.

Kaybolan Geminin Gizemi

philadelphia deneyi gizemi - Gizemli Olaylar Arasında Sırrı Açıklanamayan 5 Olay
Deneyde kullanılan Eldridge gemisi

Denemenin gerçekleşmesi için geminin içerisine birçok ekipman yerleştirilir. Tarih 22 Temmuz 1943’tür. Jeneratörler çalıştırılır ve geminin etrafını yeşil renkte bir sis kaplar. Gemi artık tamamen sisin içerisinde kalır ve görüş açısından çıkar. Alıcılar göstermiştir ki gemi, elektromanyetik alanla çevrili haldedir. Sis bulutu dağıldığında deneyin gerçekten başarılı olduğu anlaşılır. Eldridge radardan tamamen kaybolmuş ve içerisindeki mürettebat da gemi ile beraber yok olmuştur.


Al Bielek’in 33 kişilik mürettebat hakkında açıklamaları ve diğer şok edici ifadeleri

Bu sırada Amerikan Hükumeti için şimdi dünyanın tanıdığı bir isim “Albert Einstein” da bilim adamları arasında çalışmaktadır. Hatta Einstein’ın “Birleşik alan teorisi” deneyini gerçeğe uyarlamasında bu projenin rolü olduğu söylenmekte. Haziran 1943’te gemi Philadelphia Deniz Üssü’nün bulunduğu alanda denendi. Bu kez gemide mürettebat da vardı. Bu gizemli olaya tanıklık eden birkaç kişi daha vardı. Bu kişiler Andrew Furuseth’in mürettebatıydı.

Bu gemide hizmet veren Carlos Allende ise bu projenin detaylarını UFO araştırmacısı olan Morris Jessup’a mektup olarak anlatmıştı. (Jessup 1959 yılında intihar etti.) 1943’te yapılan deneyde gemi mürettebatıyla beraber ortadan kayboldu. Yarım saate yakın bir süre içerisinde gemi tekrar manyetik alana getirildiğinde hafifçe belirmeye başladı. Yeşil duman veya sis yavaşça çekildiğinde gemi tamamen ortaya çıktı. Fakat bir şeyler ters gidiyordu.

Gizemli Deneyin Mürettebata Etkileri

Bu gizemli olaylar gerçekleşirken gemiyle bir türlü iletişim sağlanamıyor, telsiz mesajları cevapsız kalıyordu. Gemiye ulaşılıp mürettebat kontrol edildiğinde şok edici gerçekler ortaya çıktı. Mürettebatın birçoğu sinir krizi geçiriyor, çırpınıyor ve kendisine zarar vermeye çalışıyordu. Bunlara nazaran daha az iyi durumda olanlar ise tüm yaşadıklarını unutmuş, hiçbir şey hatırlamıyordu. Ve kendisinin kim olduğunu bilmiyordu. Donanmadaki tüm personel emekliye sevk edildi. Hemen ardından gemiye yeni mürettebat tayin edildi.

philadelphia deneyi tesla - Gizemli Olaylar Arasında Sırrı Açıklanamayan 5 Olay
Tesle ve Einstein bu projede bir dönem beraber çalışmışlardı.

Bu korkutucu gelişmelerin ardından Amerikan Yönetimi optik görünmezliğin gerekli olmadığını söyledi. Rradardan görünmez olmasının yeterli olduğunu bilim adamlarına aktardı. Bu söylemin ardından ikinci deney 28 Ekim 1943’te Eldridge için yeniden hazırlatıldı. İçinde yine mürettebat bulunuyordu. Elektromanyetik jeneratörler tekrar aktif edildi ve gemi yeniden görünmez oldu. Görgü tanıkları geminin yalnızca ana hatlarını seçebildiğini belirtti. Ancak daha sonra gözleri kör edercesine bir ışığın her yeri kapladığını gördüler. Bu ışık patlamasının ardından gemi tamamen gözden kayboldu. Daha sonra inanılmaz bir şey oldu.

Metalle Bütünleşen Eller

Eldridge adlı gemi 600 kilometre uzaklıkta, Norfolk açıklarında tekrar madde haline gelerek ortaya çıkıverdi. Burada birkaç dakika boyunca görülen gemi, yeniden eski yerine ve eski haline geldi. İçerisinde bulunan az sayıdaki mürettebata ulaşıldığında hepsinin aklını kaçırdığı ortaya çıktı. Kaybolanlar ise asla bulunamadı. Gemide yaşanan en ilginç söylenti ise birkaç askerin geminin metal gövdesinin içine geçmiş uzuvlarıydı. Ancak kesilerek çıkarılan ellerin, metalin içine girme konusu ise az çok tahmin edilen ışınlanmanın etkileriydi.


Al Bielek bir başka platformda Deney hakkında konuşuyor.

Eldridge tüm bu gizemli olaylardan sonra Yunanistan’a satıldı ve 1990’a kadar Leon adıyla hizmette kaldı. İngiltere’nin bu deney ile ilgili yaptığı film Amerika tarafından yasaklandı. Amerikan Hükumeti ve Deniz Kuvvetleri bu deneyi kesin bir dille yalanlayarak, projenin varlığını kabul etmedi. Hayal ürünü olduğu belirtilen bu deneyin birtakım insanlar tarafından ortaya atılan iddia olarak nitelendiriyor. Fakat ne var ki tüm bu deney yalnızca görgü tanıklarının ifadelerinden oluşuyor…

Gizemli Yabancı / Hızır Gerçekten Var mı?

İnsanlara başları sıkıştığı anda yardım eden ve onları koruyan meleklere inanıyor musunuz? Tüm bu inanışların haricinde, evrenin bir türlü açıklanamayan gizemleri konusunda hiç kafa yordunuz mu? Şimdi sizlere Türkiye’de yaşanmış ve üzerinde hiçbir montaj olmayan şok edici bir görüntüyle baş başa bırakıyorum. Bu videodan sonra hayata bakış açınızda kırılmalar olabilir.

Gizemli Olaylar 4: Nazca Çizgileri

nazca tum cizgiler - Gizemli Olaylar Arasında Sırrı Açıklanamayan 5 Olay
Tek bir kareye toplanmış tüm Nazca Çizgileri

Nazca Çizgileri, Nazca Çölü’nde Peru’da bulunan, 80 kilometrelik bir uzunluğa sahip gizemli olaylar arasına giren sır dolu çizgiler. Sinekkuşu, maymun, örümcek, balık, lama, kertenkele, üçgen, köpek, kuş… Birbirinden bağımsız şekillerin bulunduğu bu alanda birçok araştırmacı ve bilim insanı çeşitli faaliyetlerde bulundu. Bu araştırmaların neticesinde çizgilerin İnka medeniyetinden çok daha önce yapıldığı ortaya çıktı.

Dünyanın birçok bölgesinde buna benzer şekiller olsa da Nazca Çizgileri’ni diğerlerinden ayıran en önemli özellik bozulmayan yapısı. Jim Woodman’a göre bu çizgiler, yapılan dönemin teknolojisiyle sıcak hava balonu kullanılarak yapıldığı ileri sürüldü. Fakat yapılan çalışmalar göz önüne alındığında o döneme ait böyle bir teknolojinin kullanıldığına dair bir delil bulunamadı. Ve bu teori geçersiz kılındı.

nazca maymun adam - Gizemli Olaylar Arasında Sırrı Açıklanamayan 5 Olay
Maymun Adam

Tanrıların Arabaları ünlü yapıtın sahibi Erich Von Daniken’e göre çizgileri uzaylılar havayolu pisti olarak kullanmaktaydılar. Buna bağlı bir teori de Nazca Halkı bu çizgileri oluşturanların Tanrı olduğunu varsayıyorlardı. Bu sebeple bu çizgiler onlar için kutsaldı. Bu dönemlere ait tarihi araştırmalar da böyle bir inanışı kanıtlamaktadır.

peru nazca cizgileri orumcek - Gizemli Olaylar Arasında Sırrı Açıklanamayan 5 Olay
Peru’daki Çizgiler

Bir kağıt üzerinde bile kusursuz herhangi geometrik şekli çizmek neredeyse imkansıza yakın. Böylesine devasa şekilleri son derece nizami bir şekilde yer kabuğuna çizmek esrarengiz bir durum. Olağanüstü varlıkları düşünmeye sevk eden bu çizgilerin henüz ne amaçla yapıldığı kanıtlanmış değil.

Gizemli Olaylar 5: Dyatlov Geçidi Vakası

dyatlov gecidi vakasi - Gizemli Olaylar Arasında Sırrı Açıklanamayan 5 Olay
Gruba ait son fotoğraflardan bir tanesi

Dyatlov Geçidi ile devam ediyoruz. Bu gizemli olaylar 9 dağcının esrarengiz bir şekilde ölümünü konu alıyor. 10 arkadaş olarak tırmanış için hazırlık yapan dağcıların arasındaki Yuri Yudin, ayağını burktuğu için onlara katılmaz. Igor Dyatlov adındaki ekip lideri ve diğer 8 dağcı 2 hafta sürecek olan tırmanış için yola koyulurlar. 2 kadın 7 erkekten oluşan bu dağcı ekibi, en zorlu tırmanış olarak görülen “Kategori 3” yolculuğunu seçmişlerdi. Ural Dağları’ndaki bu kayak ekibinden kararlaştırılan tarihte haber alınamadığında ailesi olayı yetkililere bildirdi. Araştırma sonuçlarında karşılaşılan durumlar yetkilileri şok etmişti.

Gizemli Olayların Konusu: İç Taraftan Yırtılan Kamp Çadırı

Gizemli Olaylar
Ateş yakılan alandan uzakta bulunan cesetlerden bir tanesi

Görevliler kamp çadırının tahrip olduğunu ve içeriden yırtıldığını saptamışlardı. 500 metre ileride ateş yakılan bir yerde 2 ceset buldular. Bu cesetlerin üzerinde yalnızca iç çamaşırı vardı. Bu cesetlerden sonra kamp ve ateş yakılan yer arasında 3 ceset daha bulundu. Ve bu üç cesedin arasında aynı oranda bir uzaklık mesafesi vardı. Cesetlerin hepsi hipotermi yani donmaya bağlı olarak öldüğünü gösteriyordu. Gerçekleşen gizemli olaylar içerisinde birkaçının başında darbeye bağlı zedelenme tespit edildi.

Diğer cesetler ise bir nehir kenarında bulundu. Ve üç tanesinde ciddi derecede darbeye maruz kaldığı görülüyordu. Kimisinin göğsü parçalanmıştı. Uzmanlar bu hasarın dıştan değil, içeriden geldiğini söylüyorlardı. Daha sonra bulunan günlük ve video kayıtlarında ekibin dağı bir gün içerisinde tırmandığı ortaya çıktı. Bulunan kayıtlar, tırmandıkları alanda kamp kurduklarını işaret ediyordu. Fakat bu plan istedikleri gibi gitmemiş, zorlu hava şartları sonucunda “Ölüm Dağı” adı verilen bölgeye girilmişti. İşte her şey de tam burada yaşandı.

Gizemli Olaylar: Garip Bir Şekilde Bulunan Ceset

Gizemli Olaylar
Darbe alan cesetlerden biri

Olayı yetkililerin “Nükleer Füze” veya buna benzer gizli çalışmalar sonucunda öldürüldüklerine bağlayan birçok insan bulunmakta. Cesetlerin üzerinde turuncu renkler gördüklerini iddia eden yakınları ise bu ölümlerin hala çözmeye çalışıyor. Ortaya atılan teoriler tam olarak yalanlanmıyor. Bazı teorilere göre bir çığdan kaçmaya çalışırken hipotermiye yakalandıkları vurgulanıyor. Korkunun ve soğuğun etkisiyle sağlıklı düşünemedikleri en mantıklı teorilerden bir tanesi. Fakat yüzükoyun bir şekilde yatan cesedin dili yok ve yırtıcı bir hayvanın bu şekilde cesetten dili koparması ise neredeyse imkansız. Ayrıca bu 9 dağcı, olası tehlikelerde nasıl davranılacağını çok iyi bilen profesyonel bir ekipten oluşuyordu.

Gizemli Olaylar
9 Dağcının Gizemli Ölümün Ardından Geriye Kalan Bir Fotoğraf

Bu esrarengiz olay daha sonra birçok filme, romana ve video oyununa konu oldu. O gün arkadaşlarıyla beraber olamayan Yury ise Rusya’da en gizemli olay haline gelen ölümler için şunları söylüyor:

“Eğer Tanrıdan bir şey isteyecek olsam, o gün onların ölümüne neden olan şeyin ne olduğunu bilmek isterdim.”

hakkında tekin

Bir yorum

  1. pro2man

    gerçkten insanı düşündürüyor hepsi. her olayda bir acaba var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares