Ev / Genel / Futbol Oyunları Arasında FIFA’nın Geçmişten Günümüze Evrimi

Futbol Oyunları Arasında FIFA’nın Geçmişten Günümüze Evrimi

Futbol oyunları sevenlerin FIFA ve PES arasında gidip geldiği bu zamanlarda FIFA’nın inanılmaz değişimine tanık olacağız. 16 Bit çözünürlük ve görüntü kalitesinden, mükemmel grafiklere ve oynanabilirlik seviyesine uzanan bir yolculuk.

Playstaion, Sega ve Pc oyunu
Geçmişten Günümüze FIFA Futbol Oyunları

Retroseverlerin de beğenerek okuyacağı ve izleyeceği bu içerikte neredeyse 30 yıla varan bir yolculuğa çıkıyoruz. Sega ile başlayan bu serüven Playstation, Xbox gibi konsol ve PC sürümleriyle devam ediyor. Futbol oyunları ele alındığında Konami 1994 yılında Winning Eleven ile mükemmel bir açılış yapmış ve FIFA ile o yıllardan bu yıllara yarış içine girmişti.

Japonya’dan çıkan bu inanılmaz oyun geliştirici firması herkesi etkisi altına alsa da lisans sorunlarıyla birçok oyuncu kaybetti. O yıllarda Konami’nin futbola olan ilgisini, ortahasaha çizgisinin bitiminde koydukları köşe bayrağından anlayabiliriz aslında.

FIFA 94: Futbol Oyunları Arasında Fifa’nın Doğuşu

Fifa 94
Futbol oyunları Sega konsolu

FIFA, yıl 93’ü gösterdiğinde bocalama devrinde olan spor oyunları arasında yeni bir soluk getirerek taraftar sesini geliştirdi. Artık oynanan futbol bir nebze daha “gerçekçi” olacaktı. Köşe vuruşu, taç atışı, gol sevinçleri, futbolcu isimleri derken her şey çabucak ilerliyordu. O yıllarda gerçekleştirilen FIFA Dünya Kupası büyük ilgi görmüştü. Tüm dünyayı etkisi altına alan bu turnuva için oyun geliştiricileri de kayıtsız kalamazdı elbette.

Çıkış Tarihi: 1993

Seri: FIFA, Birinci Oyun

Tür: Futbol Oyunları

Platform/Konsol: Mega Drive, Super Nintendo Entertainment System

Oyun Modları: Tek oyunculu oyun, Çok oyunculu oyun

Yapımcı/Geliştirici: Electronic Arts, EA Canada, The Creative Assembly

Yayıncılar: Electronic Arts, EA Sports, Tectoy

FIFA 95: GELİŞEN FUTBOL OYUNLARI

Geçmişten günümüze FIFA
Sega Fifa 95

FIFA’nın Dünya kuluplerinden ziyade ülke kulüplerini seçme şansı vermesiyle evrim süreci gittikçe hızlı bir hal aldı. Tabii kornerlerden atılan goller, birden çıkan enteresan davul sesleri, “Go-go-goool” gibi gol yedikçe insanın sinirini bozan spiker sesleri… Tüm bunları bir kenara bırakırsak, Fifa 95, Sega ile devrimini devam ettirmeyi başardı. Bu oyun, birçok retroseverin hatırladığının aksine yalnızca konsolda mevcuttu ve henüz PC veya başka bir platformda yoktu.

Çıkış Tarihi: 10 Kasım 1994-95

Seri: FIFA, İkinci Oyun

Tür: Futbol Oyunları

Oyun Modları: Tek oyunculu oyun, Çok oyunculu oyun

Platform/Konsol: Sega Mega Drive

Yapımcı/Geliştirici: Electronic Arts, EA Sports

Yayıncı: EA Canada

FIFA 96: YENİ NESİL FUTBOL OYUNLARI

Klasik Spor oyunları
Sega Mega Drive FIFA 96

Sega’nın çok tutan ve oyuncuları peşinden koşturan, birçoğunun ise rüyalarını süsleyen Mega Drive’ı artık geliştirmesi gerekiyordu. Bu durum, yeni bir oyun konsolunun çıkacağı dedikoduları ile iyice hararetlendi. Bunun üzerine bilgisayarların gelişimi de kusursuzdu. 16 bit olan grafik modunu yeni bir geliştirici ile 32x’e çıkaran Sega, bununla sınırlı kalmadı.

Playstation’ın doğrudan CD ile oyun oynatması, yüksek çözünürlük, mükemmel grafiklerle oyuncuları peşine takması sebebiyle o da şansını denedi. Sega CD versiyonunu veya eklentisini çıkardı. Fakat artık PC ve PS ile çok başka kulvarlarda yarışıyordu. Klasik futbol oyunları sevenlerin hala vazgeçilmezi olsa da, oynanırlık açısından Sega, tatmin etmiyordu.

Artık evrim başka bir kulvarda, Japonya’da hayat bulmuştu. Belli ki ancak buradan ilerleyecekti. 1996 Yılı, bir dönemi kapatırken yeni bir dönemin kapısını açtı. FIFA serisi de bu dönemle beraber yeni bir boyut kazandı ve gelişimini hızla devam ettirdi.

Çıkış Tarihi: 1995-96

Seri: FIFA, Üçüncü Oyun

Tür: Futbol Oyunları

Platform/Konsol: Sega Mega Drive, PlayStation, DOS/PC

Modlar: Tek oyunculu oyun, Çok oyunculu oyun

Yapımcı/Geliştiriciler: Electronic Arts, Extended Play Productions, Acclaim Studios London, High Score Productions

Yayıncılar: Electronic Arts, EA Sports, Black Pearl Software

FIFA 97: SALON FUTBOLU VE ERIC CANTONA

Klasik maç oyunları
Sega ve Diğer Platformlarda FIFA 97

97 yılının, aslında 90’ların büyülü dünyası devam ederken, FIFA bağımsız bir şekilde EA Sports ile birçok platforma dahil oldu. Bunların arasında kuşkusuz en çok rağbet göreni bilgisayarlar oldu. Gelir seviyesi düşük ailenin birçok çocuğu yetersiz sistem veya bilgisayarsızlıktan dolayı kaç gece sabahladı… Kaç çocuğun hayal kırıklıkları yaşandı… Geçmişin ardında kalan bu derin hatıraların ortasında FIFA 97 aslında birçok bug ve sorunu da beraberinde getiriyordu.

Sega mega drive
Sega Konsolu FIFA 97

Oynanabilirlik biraz daha artmış olsa da oyunun birçok hatası vardı. Buna rağmen tüm oyuncular gelişen arayüz ve görselliğin esiri altında hepsini görmezden geldi. Eric Cantona ile birçok futbolsever de burada tanışabildi. Manchester Utd.’ın efsane ismi, forvet arkasının kralı Cantona. Bir diğer efsane isim Peter Schmeichel olsa da birçoğunun derdi Cantona’ydı. Cantona demek gol demekti, Cantona bir deşarj aracıydı adeta.

Salon futbolunun enteresan havasını da EA Sports hakkıyla veriyordu. Hiçbir kuralın olmadığı yalnızca gole odaklanmış bir çift gözün esareti altında birçok maç oynandı.

Çıkış Tarihi: 1996

Seri: FIFA, Dördüncü Oyun

Tür: Futbol Oyunları

Platform/Konsol: PlayStation, Super Nintendo Entertainment System, Mega Drive, Game Boy, Microsoft Windows, Sega Saturn, DOS

Yapımcı/Geliştiriciler: Electronic Arts, EA Canada, Rage Games, Perfect Entertainment, High Score Productions

Yayıncılar: Electronic Arts, EA Sports, THQ, Tectoy

FIFA 98: FRANSA DÜNYA KUPASI VE YILDIZLAR GEÇİDİ

Retro futbol
FIFA 98 Futbol Oyunu SEGA

Fransa 98 FIFA Dünya Kupası’nı Zidane’ın kafasıyla hatırlıyoruz. Fakat daha çok mükemmel müzik ve görsellerle yad ettiğimiz bir döneme denk geliyor. Birbirinden farklı platformlarda FIFA efsanesi de aynı hızla devam ediyordu. Sega son kozlarını oynuyor, Sony çok daha ağırdan alıyor ve Winning için uğraşıyordu. Bunun ekmeğini Microsoft yiyecekti ve öyle de oldu. EA Sports ile gelişmeye devam eden FIFA, kamera açıları, geniş lig ve takım seçimiyle her yıl biraz daha gelişiyordu.

PS1 oyun konsolu
Sony Playstation 1 FIFA 98

Birçok futbol oyunları sevenlerin “Hep aynı arayüz” demesi aslında boşuna değil. Fakat milenyuma kadar gelinen zamanda büyük yol katedilmişti zaten. Gerisi tamamen oynanabilirlik ve ekstra özelliklere dayanıyordu. Bu sebeple FIFA da oyuncularına yenilikler sunmaya devam ediyordu. Spikerler artık maçın içerisindeydi ve çok daha alakalıydı. Seyircilerin anlık heyecanı hissedilmeye başlamıştı.

World Cup 98 nintendo
Nintendo FIFA 98 Oyunu

Çıkış Tarihi: 1997

Seri: FIFA, Beşinci Oyun

Tür: Futbol Oyunları

Platform/Konsol: PlayStation, Nintendo 64,

Yapımcılar: Electronic Arts, EA Canada, Tiertex Design Studios, Climax Studios, Climax Group, Extended Play Productions

Yayıncılar: Electronic Arts, EA Sports, THQ, Electronic Arts Victor

FIFA 99: FUTBOL OYUNLARI ARASINDA KALECİYE FAUL YAPILAN TEK OYUN

En güzel oyunlar
FIFA 99 Nintendo Konsol Oyunu

Futbol oyunlarda ilk ve son kez görülen kaleciye faul yapmak işte burada mümkündü. Evet, FIFA 98 belki gerçek anlamda yepyeni bir içerikle karşımıza çıkmıyordu. Ancak getirilen ekstra özellikler sayesinde kendisini unutulmazlar arasına sokmaya başarabildi. Futbol oyunları arasında devrimin sonlandığı bu yıllarda, geliştiricilerin yalnızca “geliştirmek” için kolları sıvadığı oyunlar üretildi.

Bu dönem Sega’nın artık tamamen bittiği ve yerini diğer platformlara bıraktığı yıllara denk gelir. Mortal Kombat, Contra, FIFA, Sonic gibi efsanelere can vermiş konsol artık tozlu sayfalara karışıyor.

Çıkış Tarihi: 9 Temmuz 1998

Seri: FIFA, Altıncı Oyun

Tür: Spor oyunu, Futbol

Modlar: Tek oyunculu oyun, Çok oyunculu oyun

Platform/Konsol: PlayStation, Nintendo 64, Microsoft Windows, DOS

Yapımcılar: EA Canada

Yayıncılar: Electronic Arts, EA Sports

FIFA 2000: GELECEĞİN FUTBOL YILDIZLARI

Spor Oyunları
FIFA 00 Sony Playstation 1 Oyunu

FIFA 00 Oyunu Galatasaray’ın UEFA kupasını aldığı döneme denk geliyordu. Galatasaray lisans işlemi için oyundan ücret talebinde bulundu. Tabii ki böyle bir ücret ödemeye yanaşmayan firma ise Galatasaray’ı ve Türkiye Ligi’ni oyundan çıkardı.

Bu olumsuzlukların haricinde oyunda geleceğin yıldızları belirmeye başlıyordu. Bunların başında Cristiano Ronaldo vardı. Henüz çok küçük yaşta olan ve daha özellikleri keşfedilememiş ama gelecek vaadeden bir oyun yapısına sahipti.

Çıkış Tarihi: 1999

Seri: FIFA, Yedinci Oyun

Tür: Spor oyunu

Modlar: Tek oyunculu oyun, Çok oyunculu oyun

Platform/Konsol: PlayStation, Microsoft Windows, Game Boy, Game Boy Color

Geliştiriciler: EA Canada, Tiertex Design Studios

Yayıncılar: Electronic Arts, EA Sports, THQ

hakkında tekin

Ayrıca Kontrol Et

araba oyun videoları

Araba Oyunları Dünyasının 30 Yıllık Evrimi

70'li yıllardan günümüze kadar oyun konsolları ve PC platformlarında araba oyunlarının destansı evrimini inceliyoruz. Yarış arabalarının o tarihten buraya kadar gelinen süreçte ilginç değişimini göreceksiniz.

36 yorumlar

  1. It?¦s really a nice and helpful piece of info. I?¦m glad that you shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares