Ev / Sinema / Eski Türk Filmleri Arasında Değeri Bilinmeyen 7 Film

Eski Türk Filmleri Arasında Değeri Bilinmeyen 7 Film

Yeşilçam filmleri
Vesikalı Yarim Filmi

Eski Türk filmleri denince Yeşilçam’ın gişe korkusuyla çekilen filmlerinden sıyrılan Türk Sineması’nın değerli 7 filmini listeledik! Yeni neslin pek duymadığı, eskilerin ise gözden kaçırma ihtimalinin yüksek olacağı birbirinden şahane filmlerin neler olduğuna bakalım.

Gerek kurgu, gerek senaryosuyla yerli filmler için yüz akı olan ve sanatsal yönü ağırlıklı olan pek bilinmeyen filmler bulunmaktadır. Belki de daha önce duymuş olduğunuz ama izlemediğiniz filmleri görünce bu kez izleyeceksiniz.

7- Selamsız Bandosu: Benzersiz Bir Eski Türk Filmi

Şener Şen Filmleri
Selamsız Bandosu Film Afişi
 • Yayın Tarihi: 1987
 • Yönetmen: Nesli Çölgeçen
 • Oyuncular: Şener Şen, Uğur Yücel, Bican Günalan, Ali Uyandıran, Can Kolukısa
 • Senaryo: Nesli Çölgeçen, Hakan Aytekin, İrfan Eroğlu
 • Süre: 107dk
 • Yapımcı: Türker İnanoğlu, Nahit Ataman
 • Tür: Yerli Film, Komedi, Dram
 • IMDB: 7,8
 • Listedekiler: 8,7

Selamsız Bandosu Filmi HD izle

Selamsız Bandosu Filminin Konusu

Kimsenin görmediği, eski bir kasabanın Belediye Başkanı olan Latif Bey (Şener Şen) gazetedeki “Cumhurbaşkanı tüm yurdu gezmeye çıkıyor!” adlı haberden sonra teyakkuza geçer. Amacı onu en güzel şekilde karşılamaktır. Belediye binasında bir toplantı tertipleyip Bando Takımı kurulmasına salık verilir. Ama köyde bırakın bando takımını bir tane müzisyen bile yoktur. İşin daha kötüsü kasabanın bir bando takımı kuracak kadar parası bile yoktur.

Bay Başkan kararlıdır ve o bando takımını kurmak için tüm olanakları hesaplar. Tabii daha alto nedir, saksafon nasıl çalınır, klarnet nasıl üflenir bilmedikleri için önce bando şefi bulunmalıdır. Gazeteye ilan verilir ve bir bando şefi bulunur. Bu güzide Yeşilçam filmi de işte tam burada asıl macerasına başlar!

Selamsız Bandosu İnceleme

Önünden geçerken kimsenin sevmediği çok eski bir kasabadan alan Selamsız Bandosu, Kütahya’da çekildi. Efsane dizi Bizimkiler’in kemik kadrosunu yavaşça oluşturan bir filmdir aynı zamanda. Film, Muzaffer İzgü’nün “Bando Takımı” adlı öyküsünden “esinlenilerek” filme alındı. Tabii bunu bir de rahmetli Muzaffer İzgü’ye sormak lazımdı… Çünkü hiçbir telif alamadı.

Filme tekrar dönecek olursak, şimdiki genç neslin pek bilmediği bir filmdir diyebiliriz. 80’li yılların sonuna doğru yapılmış en kaliteli filmlerden biridir. Az bütçe harcanarak bu kadar başarılı bir işin ortaya konulması ise ayrı zenginliktir. O yıllardan sonra Türk Sineması biraz gerileme yaşasa da Selamsız Bandosu o yılların en popüler filmlerinden biri oldu.

Eski Türk filmleri listemizi bu dev filmle başlatmış olalım ve hemen sıradaki filme geçelim!

6- Gölge Oyunu – Sıradışı Türk Filmi

Yeşilçam Filmleri
Gölge Oyunu Eski Türk Filmi
 • Yayın Tarihi: 1992
 • Yönetmen: Yavuz Turgul
 • Oyuncular: Şener Şen, Şevket Altuğ, Larissa Litichevskaya, Metin Çekmez, Ülkü Duru
 • Senaryo: Yavuz Turgul
 • Süre: 103dk
 • Yapımcı: Türker İnanoğlu
 • Tür: Dram, Komedi, Sanat Filmi, Yerli Filmler
 • IMDB: 8,0
 • Listedekiler: 8,7

Gölge Oyunu Filmi izle

Gölge Oyunu Filminin Konusu

Rüya Gazinosu’nda komedi gösterisi yapan Abidin (Şener Şen) ve Mahmut’un (Şevket Altuğ) mistik ve dramatik ve aynı zamanda eğlenceli hayatı konu edilir. Abidin ve Mahmut hayatlarını hiç kimsenin kendilerini izlemediği, kimsenin gülmediği güldürü işini yaparak kazanırlar. Karın tokluğuna yaptıkları bu işte bir gün sağır ve dilsiz bir konsomatris kız işe alınır.

Abidin Mahmut’un tam zıttı bir karakterdir. Çapkın ve uçarı ve dolandırıcıdır. Mahmut ise içe kapanık, dürüst ve kadınlar konusunda zafiyet sahibidir. Hiçbir kadınla sevişmemiş ve Abidin’in ona ayarladığı hiçbir kadını beğenmemiştir. Ancak Rüya Gazinosu’na gelen bu sağır ve dilsiz kız Kumru’dan çok etkilenir. Gazino patronu, kendisine kakalanan bu kızı önce dışarı atar. Fakat Mahmut Kumru’ya acır ve konsomatris olması konusunda onu yola getirir. Tabii bir yandan da Kumru’yu sahiplenmektedir.

Kumru’da enteresan bir yetenek vardır. İkili bu yeteneği ve Kumru’nun bu esrarengiz durumunu filmin sonlarına doğru keşfedecektir.

Gölge Oyunu Filminin İncelemesi

Kendisinden sonra çekilen birçok filme ön ayak olmuş, Yeşilçam ve Türk Sineması’nın örnek filmlerinden bir tanesidir. Filmde hemen her öge adeta bir mitolojik göndermelerle doludur. Spoiler vermemek adına bunlara değinmeyeceğiz. Film İstanbul’un arka sokaklarının gürültüsünü, pis havasını ve hayat kadınlarını anlatır. Ancak tüm bunlara bulaşmadan kendi hikayesine odaklanır.

Gölge Oyunu, Şevket Altuğ ve Şener Şen’in Hacivat ve Karagöz’üdür aslında. Her şeyin bir gölgeden ibaret olduğunu, kimin gerçek kimin gerçek olmadığını söyler. Eski Türk filmleri arasında bu filmin yeteri kadar değer verilmeyen yapıtlar arasında olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün.

5- Gizli Yüz – Sıradışı Eski Türk Sineması 

Eski Yerli Filmler
Gizli Yüz Film Afişi

Yayın Tarihi: 1991

Yönetmen: Ömer Kavur

Oyuncular: Fikret Kuşkan, Salih Kalyon, Rutkay Aziz, Zuhal Olcay

Senaryo: Orhan Pamuk

Yapımcı: Ömer Kavur

Süre: 115dk

Tür: Sanat Filmi, Dram, Eski Filmler

IMDB: 7,6

Listedekiler: 8,2

Gizli Yüz Full HD izle

 

Antalya Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Senaryo ödülünü almış Orhan Pamuk’un Kara Kitap adlı romanındaki bir öyküden esinlenilerek çekilmiş güzide bir film. Şiir okumak gibi, masal izlemek gibi ya da bir bulmaca çözmek ya da kendini aramak gibi. Ama en önemlisi atmosferin büyüsü, oyunculukların duruluğu ve hikayenin gizemi elbette.

Sıkı bir sanatseverseniz bu filmi de kesinlikle seveceksiniz. Türk Sineması’nın en iyi oyuncularından olan Haluk Bilginer’in gerçekten güzelden anladığını tespitini yapabileceğimiz Zuhal Olcay’ın mükemmel güzelliği de filme ayrı bir hava katıyor.

Gizli Yüz, Sevmek Zamanı filminin aslında bir benzerini andırır. İçinde biraz da Saatleri Ayarlama Enstitüsü vardır. Aslında hemen her şeyden bir parça ve harika bir tadı vardır. Fikret Kuşkan’ın toy zamanları da izlemeye değer bir başka unsurdur.

4- Hayallerim Aşkım ve Sen / Bir Beyoğlu Düşü

Yeşilçam Filmleri
Hayallerim Aşkım Ve Sen

Yayın Tarihi: 1987

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Oyuncular: Türkan Şoray, Müşfik Kenter, Fatoş Sezer, Oğuz Tunç, Engin Ünal

Senaryo: Ümit Ünal

Yapımcı: Cengiz Ergün

Süre: 100dk

Tür: Dram, Yeşilçam Filmleri, Fantastik, Sanat Filmleri

IMDB: 7,2

Listedekiler: 8,5

Filmin Konusu

Yetimhanede beraber büyüyen Coşkun ve Rukiye’nin hikayesi anlatılır ilk başlarda. Bu iki çocuğun birbirine olan aşkı ünlü sinema aktrisi Derya Altınay (Türkan Şoray)’ın okula gelmesiyle yerle yeksan olur. Aslında başından beri Derya Altınay’a hayranlık duyan Coşkun, bir travma yaşar. Derya Altınay Rukiye’yi evlatlık olarak alacaktır.

Bundan sonra onunla artık beraber olmak isteyen Coşkun, Derya Altınay için bir senaryo yazmaya karar verir ve gizemli, fantastik ve hayaller, düşlerle dolu bir hikayeye kapılar açılır.

İnceleme

Türk Sineması’nın, kendi sinemamızın yüz akı filmlerinden bir tanesidir. Ümit Ünal’ın Arabesk filminde olduğu gibi bu filmde de senaryoyu yazmasıyla filmin rengi belli oluyor. Demir Özlü’nün “Bir Beyoğlu Düşü”nü aktaran filmde Atıf Yılmaz’ın usta dokunuşlarını görmek mümkün.

Türkan Şoray bu filmde tam dört hayali karaktere birden can verir. Eski Türk filmleri arasında bu filmimiz senaryo, hikaye, yönetmenlik, oyunculuk açısından Yeşilçam Filmleri arasında zirveye oynayan yapımlardandır. Bu kadar iyi olmasına rağmen az bilinen filmlerden olması da gerçekten iç gıcıklayıcı.

3- Bir Yudum Sevgi – Eski Türk Filmlerinde Atıf Yılmaz!

Yeşilçam filmi izle
Yerli filmler Bir Yudum Sevgi

Yayın Tarihi: 1984

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Oyuncular: Kadir İnanır, Serra Yılmaz, Meral Çetinkaya, Hale Soygazi

Senaryo: Atıf Yılmaz, Fehmi Yaşar

Süre: 102dk

Tür: Dram, Eski Türk Filmleri

IMDB: 7,5

Listedekiler: 8,3

Bir Yudum Sevgi Full HD izle

Filmin Konusu

Aygül (Hale Soygazi) mutsuz ve dört çocuk sahibi bir kadındır. Kocasının (Macit Koper) işsiz olması ve sürekli kahvede takılması onu canından bezdirmiştir. Aygül kocasından artık nefret etme noktasındadır. Bu sırada kendisiyle aynı kaderi paylaşan Kadir İnanır ile tanışır. Aralarında tehlikeli bir yakınlaşma başlar.

İnceleme

Antalya Film Festivali’nde birçok ödül kucaklayan Bir Yudum Sevgi yine Yeşilçam filmleri arasında unutulmaya yüz tutan filmlerden birisidir. Hale Soygazi’nin En İyi Kadın Oyuncu ödülü aldığı filmde Macit Koper ise En İyi Yardımcı Oyuncu ödülünü almıştır.

Kadir İnanır’ın kariyerindeki filmler arasında en usta işi rollerinden birisidir diyebiliriz. Senaryo itibariyle çok iddialı bir film olmasa da Yeşilçam’ın popüler ve klişelerle dolu filmlerinden fersah fersah üstün seviyede bir filmdir.

2- Anayurt Oteli

Eski Filmler
Anayurt Oteli Film Afişi

Yayın Tarihi:  1987

Yönetmen: Ömer Kavur

Oyuncular: Macit Koper, Şahika Tekand, Serra Yılmaz, Yaşar Güner, Ülkü Ülker

Senaryo: Ömer Kavur

Yapımcı: Cengiz Ergun

Süre: 110dk

Tür: Dram, Sanat Filmi, Yeşilçam Filmleri

IMDB: 7,8

Listedekiler: 8,8

 

Anayurt Oteli HD izle

Anayurt Oteli Filminin Konusu

Otelin sıradan ve monoton hayatı bir gün otele gelen esrarengiz bir kadının misafirliği ile tamamen değişir. İki adamla birlikte gelen bu kadına aşık olan otelin yöneticisi Zebercet her gün kadını beklemektedir. Şalını kaldığı odada bırakan bu isimsiz kadın bir daha gelecek midir?

Türlü sanrılar, yalnızlıklar ve depresyonlar bir bir ortaya çıkmaya başlar. Gerçekten böyle bir kadın gelmiş midir, yoksa Zebercet hayal mi görüyordur? Bu soruları sormaya başlar… Anayurt Oteli, içerisinde suçun, dramın, yalnızlığın en iyi işlendiği kusursuz Yeşilçam Filmleri arasındadır.

Anayurt Oteli İnceleme ve Eski Türk Filmleri

“Adım zebercet, Zebercet.. Bu otelin yöneticisiyim, 28 Kasım 1950 doğdum. 7 aylık. Annem 44 yaşındaymış o zaman. 4 kez düşük yapmış. Sünnet olduğum yaz öldür 1960 ta ilkokul 3teydim. Ortaokul 2den ayrıldım. Bir süre aylak dolaştım sonra aylaklık. Babam birkaç yıl önce öldü. Oteli ben yönetiyorum… Adım… Zebercet… Oysa ben sizinkini bilmiyorum…”

Evet, film ve roman böyle başlar. Zebercet’in çaresiz yalnızlığını izlediğimiz film Yusuf Atılgan’ın inanılmaz kaleminden aktarılıyor. Hikayeye neredeyse bire bir sadık kalınan bu filmde Macit Koper’in mükemmel oyunculuğuna tanık olacaksınız. Türk filmleri arasında kendisine has bir yeri olan bu sanat filmi tek mekanda çekildi desek yeridir. Genel itibariyle otelde çekilen bu film insanı hayattan soğutacak kadar etkili bir filmdir. Bir uyarıda bulunalım; depresyondaysanız eğer bu filmi izlemenizi tavsiye etmiyoruz.

1- Kırık Bir Aşk Hikayesi: Klişe Ama Sanatsal Türk Filmi

Kadir İnanır Filmleri
Kırık Bir Aşk Hikayesi Filmi

Yayın Tarihi: 1981

Yönetmen: Ömer Kavur

Oyuncular: Kadir İnanır, Hümeyra Akbay, Halil Ergün, Kamran Usluer, Neriman Köksal

Senaryo: Ömer Kavur, Selim İleri

Yapımcı: Ömer Kavur

Süre: 93dk

Tür: Dram, Romantik, Eski Türk Filmi

IMDB: 7,9

Listedekiler: 8,3

Filmin Konusu

Fuat (Kadir İnanır) istemediği bir kadınla evlenmek üzeredir. İşleri sarpa sarmıştır ve ailesinin baskısı nedeniyle bu mantık evliliğini gerçekleştirmek üzeredir. Fakat ortada bir de genç ve güzel edebiyat öğretmeni Aysel (Hümeyra) vardır. Fuat ve Hümeyra birbirlerini sevseler de aile ve mahalle baskısı sebebiyle kavuşmaları imkansızdır.

Yaşadığı çevre ile Aysel arasında gidip gelen Fuat bir türlü bu kararsızlıktan kurtulamaz. Aysel’i mi seçecektir, yoksa yakınlarının dediklerini mi yapacaktır?

Eski Türk Filmleri İncelemesi

Aslında konu itibariyle klişe bir “zorla evlendirilme” olarak ele alınsa da hikayenin aktarım biçimi oldukça sıra dışıdır.  Yine Ömer Kavur imzası taşıyan ve pek bilinmeyen bu eski Türk filmi örneği Kırık Bir Aşk Hikayesi bir çaresizliğin en güzel anlatıldığı filmlerden bir tanesidir. Selim İleri ve Ömer Kavur’un Yeşilçam’a apayrı bir hava kattığı da rahatlıkla gözlemlenebilir.

Sanatsal bir yanı olması sebebiyle pek değeri bilinmeyen filmlerden biridir. Usta oyuncuların cirit attığı bu filmi izlemediyseniz şiddetle tavsiye ediyoruz. Eski Türk filmleri listemizde son filmimiz için Klasik bir hatırlatma yapalım: Mendilleri hazırlayın!

hakkında tekin

Ayrıca Kontrol Et

Eski Türk Filmleri

Yeşilçam Komedi Filmleri En İyi 18 Film

Yeşilçam filmlerinin unutulmaz yapımlarını bulabileceğiniz listede Full HD izleme seçeneği de bulunuyor. Eski Türk filmlerinin kahkahası bol komedi filmlerini Youtube izlenme sayısına göre belirledik. Birinci sırada hangi film var?

8 yorumlar

 1. Zuhal olcayı “Haluk Bilgin’lerin güzelden anladığının tespitini yapabilmek” olarak, oyunculuğunu ise ” mükemmel güzelliğiyle ayrı bir hava katmak ” olarak tanımlayan vasat,terbiyesiz, saygısız herif. Bir de bunu sinema yorumu diye utanmadan yazabilmek!

  • Gül hanım, Sinema diğer sanatlar için de olduğu gibi estetik kavramıyla sıkı fıkıdır. Ayrıca bir kadına güzel demek ve güzel bir kadınla birlikte olmuş bir insan için de “güzelden anlamak” deyimini kullanmak ne zamandan beri saygısızlık, terbiyesizlik olmuştur? Kaldı ki buradaki “güzel” kelimesi yalnızca bedenen değil, ruh güzelliğini de kapsamaktadır. Tabii sizin bakış açınız yalnızca cinsiyetçilik eğilimindeyse, ona yapabileceğimiz bir şey yok. İyi seyirler.

 2. hakki

  gerçekten yeşilçam sinemasının en iyi filmleri

 3. Viagra Generique Autorise cialis tablets for sale Motilium Without A Perscription

 4. Nexium Mups 40 Mg cialis without prescription Find isotretinoin online discount with overnight delivery cheap

 5. Buy Female Viagra In Australia generic cialis overnight delivery Accutane And Amoxicillin Acheter Viagra Ou Kamagra Vente 100mg

 6. Buy Generic Zithromax Online Achat De Kamagra En Pharmacie

 7. Cytotec 200 РћСљg Cialis Precios Farmacia viagra online Meprate What Is Generic Levitra Called

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares