Ev / Nedir? / Bitcoin Nedir? Yeni Dünyanın Parası Olabilir mi?

Bitcoin Nedir? Yeni Dünyanın Parası Olabilir mi?

Bitcoin fiyatı
Bitcoin Ne kadardır?

Bitcoin nedir sorusunun cevabını arıyoruz. 2018 yılını geride bırakırken Google arama motorunda en çok aranan kelimelerden birisi var: Bitcoin nedir?

Bitcoin tamamen sanal olarak piyasaya sürülen kripto paralara denir. Devletler tarafından kontrol edilmesi söz konusu olmadığı için veya kontrolü imkansıza yakın olduğundan devlet tabiriyle emtia olarak geçmektedir. Peki, Bitcoin gerçekten bir emtia mıdır? Büyük devletler Bitcoin’i kontrol edemedikleri için ve üzerinden herhangi bir vergi alamamalarından dolayı Bitcoin’i bir emtia olarak göstererek vergiye tabi tutmaya çalışıyorlar.

Bitcoin’in herhangi bir merkezi yönetimi olmadığı için hiçbir kurumun yahut kuruluşun kontrolünde değildir. Bitcoinler gerçek para gibi basılan ve üretilen bir birim değildir. Bu sebeple Bitcoin için kimi insan Sanal Para derken kimi insanlar kripto para yani şifreli para olarak tanımlar.

Bu paralar milyonlarca insan tarafından Madencilik adı altında üretilir. Bitcoin gün geçtikçe gelişen, değerlenen ve alım gücü yükselen bir para çeşididir.

Bitcoin’in Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin nasıl kullanılır
Bitcoin’in Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin dijital olarak kullanılabilen para çeşidi olduğunu söylemiştik.  Bitcoin Türk lirası, dolar, sterlin gibi paralara benzese de onu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği herhangi bir kuruluşa veya bankaya veya bir devlete bağlı olmamasıdır. Bu sebeple enflasyon, ekonomik kriz gibi durumlar gerçekleştiğinde Bitcoin hiçbir dalgalanma yaşamadan ve hiçbir zarara uğramadan değerini korumaya devam eder.

Bankaların hiçbir yaptırımına maruz kalmadan, hiçbir aracıya gerek duymadan doğrudan kullanıma açık olması Bitcoin’i cazip kılar. Peki bu ne demek?  Hiçbir aracı arada olmadığı için doğal olarak bir komisyoncu da bulunmayacaktır.

Örneğin Paypal’dan faydalandığımız zaman bir banka bize aracılık edecek. Yani biz yaptığımız işlerde hem banka ile muhatap olacağız hem de kullandığımız platformla  muhatap olacağız.  Bitcoin bunun tamamen önüne geçerek tüm aracıları ortadan kaldırıyor ve yapacağınız işlemlerde yalnızca siz ve alışveriş içerisinde olacağınız kişiyi muhatap kılıyor.

Bitcoin Nedir ve Nasıl Kullanılır? Bitcoin Üretebilir miyim?

Bitcoin Nasıl Üretilir
Bitcoin Nedir Nasıl Kullanılır?

Bitcoin’de ilk alışveriş bir pizza satın alınarak yapıldı. Bu alışveriş için tam tamına 10000 Bitcoin kullanıldı. Eğer bu 10000 Bitcoin o zaman harcanmamış olsaydı kullanıcısını milyoner yapacaktı. O zamanki değeri bir Bitcoin in  1 Cent bile değilken şimdi 1 Bitcoin in değeri 2.400 dolar olarak açıklanmakta. Yani o zamanki bir pizza bedeli olan 10000 Bitcoin in şimdiki değeri tam tamına 240 milyon dolar!

Bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin üretebilmek için yüksek bir elektrik enerjisine ve yazılıma ihtiyaç duyar. 1 Bitcoin üretebilmek için yaklaşık olarak 30 ailenin bir günde toplam harcadığı elektrik enerjisi değerinde elektrik kullanılması gerekir. Geçtiğimiz yıllarda bir santral çalışanının işyerinde kullandığı bilgisayarlar üzerinden Bitcoin ürettiği haberlere yansımıştı. Yaklaşık olarak 200 bin dolar kazandığı varsayılan bu çalışan işten çıkarıldı.

Bitcoin Nasıl Üretilir Ne Kadar Üretilir?

Sınırsız bir Bitcoin üretimi yapılamaz. Bitcoin üretiminin sınırı 21 milyondur.  1 Bitcoin in milyonda birine  Bitcoin in kurucusu olan satoshi denilmektedir. Bitcoin üretebilmek için çeşitli yazılım araçları kullanılmaktadır. Temelde matematik kullanılır ve Bitcoin grafik okuma özelliğinden yararlanılır. Günümüzde Bitcoin’i satın almak istediğiniz birçok şeyde kullanabiliyorsunuz. Bitcoin’i bünyesinde barındıran artık binlerce işletme bulunuyor. Bitcoin ile uçak bileti, araba ve hatta ev satın alabilirsiniz. Bitcoin kullanım alanlarından bir diğeri de para transferidir. Dünyanın herhangi bir yerinden arkadaşınıza ve bir başkasına Bitcoin transferi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bitcoin Komisyonculuğu Ortadan Kaldırıyor mu?

Yapılan araştırmalara göre son yıllarda 600 milyar ile 1 trilyon arasında para akışı gerçekleştirilmiş. Bu transferi gerçekleştiren insanlar genellikle banka veya  PayPal gibi aracı hizmetleri kullanmışlardır. Oysa Bitcoin hiçbir aracı gerektirmeyen yapıdadır. MoneyGram ya da Western Union gibi şirketler yüzde onlara varan bir komisyon ücreti uygulamaktadır. İşte Bitcoin’i far kılan budur.

Bitcoin’in Bağımsızlığı

Dünya üzerindeki birçok insan herhangi bir kart kullanmamakta. Bu da demek oluyor ki para ve diğer yatırımlarını evlerinde barındırmaktadır.Yaşanacak olası bir afet sonrasında bu paralarını kaybedebilirler. Fakat Bitcoin gibi yatırım araçları kullanıldığında sorunların hiçbiriyle yüzleşmeyeceklerdir.

Bitcoin herhangi bir kişi, devlet veya şirket tarafından sahiplenilmiş veya kontrol altında tutulmuş değildir. Bitcoin’e güç veren en önemli özelliği bir ağ yoluyla bütün kullanıcılarının Merkezi konumda olmasından geçer. Bitcoin makinesi ile yapılan bu duruma Madencilik denir.

Blokchain Nedir? Dünyayı Yeniden Şekillendirebilir mi?

İki insan evini satmaya karar veriyor ve Bitcoin üzerinden anlaşıyorlar. Ahmet’le Ayşe evin satışı üzerinden bir alışveriş gerçekleştirecek. Bu durumda bütün milyonlarca bilgisayarda bu işlem yayınlanıyor ve üzerinde işlem görüyor. Algoritmalar yani arkada çalışan matematik bunların her biri bir kişinin bilgisayarı tarafından onaylanıyor.

İlginç bir şekilde merkezi bir bilgisayar yok. Onaylanan bu işlem artık milyonlarca bilgisayardan Ahmet’in evini Ayşe’ye sattığını tescilliyor. Onaylı ve işlenmiş bir bilgisayar saldırıya uğradığında 1 milyon bilgisayar merkezi konumda olduğu için bu işlem artık geri dönüşü olmayan bir yola giriyor ve değiştirilemiyor yani işlem tamamen güvence altına alınmış oluyor.

Ev satış bilgisi bir zincirin halkası gibi bir halkaya ya da bir kutunun içine konuluyor. Bu şekilde tüm işlemler bu zincire ekleniyor daha önceden eklenen bilgiler gibi. Böylece biri eklendiğinde halka bir kere daha büyüyor. Böylece geçmişe doğru bütün bilgiler değiştirilemez bir şekilde işleniyor ve işlem onaylanmış oluyor. İşlem artık tamamen bitmiş olduğundan Blokchain üzerinde bu bilgiler değiştirilemez bir şekilde milyonlarca bilgisayar üzerinde saklanıyor. İşte bu teknoloji dünyayı değiştirebilecek güce bu yüzden sahip.

Bitcoin nedir kısaca anlatmaya çalıştık. Geleceği değiştirebilecek güçte olduğu söylenen kripti paraların sayısı her geçen gün artmakta.

hakkında tekin

Ayrıca Kontrol Et

Para kazanmak

İnternetten Para Kazanmak İçin 7 Yol

İnternetten para kazanmak isteyen on binlerce kişi var. Bunlardan biri de sizseniz, hiç düşünmeden rehber niteliğindeki içeriğimizi okuyun. Para kazanmanın yollarını ve tuzaklarını anlattığımız bu makale aradığınız fikirlere bir fener olacak nitelikte.

Bir yorum

  1. Akil Hoca

    Çok faydalı bir yazı olmuş. Verdiğiniz bilgiler ışığında diyebilir ki $’ın sonu yakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares