Ev / Bilimsel / Aya Gidildi mi 5 Önemli İddia ve 5 Bilimsel Cevap

Aya Gidildi mi 5 Önemli İddia ve 5 Bilimsel Cevap

Aya gidildi mi?Neil Armstrong kamerayı selamlıyor

Aya gidildi mi, bütün bunlar bir stüdyoda mı hazırlandı? Komplo teorisyenlerinin üzerinde durmaktan en çok zevk aldığı bu konuyu derinlemesine analiz ediyoruz.

Aya Gidildi mi? Kandırılıyor muyuz?

Apollo Projesi 1969’da başlamıştı. 20 Temmuz 1969’da Ay’a gidilmesi ile en önemli aşamasına geçmiştir. John F Kennedy’nin bir girişimiydi. Kennedy “10 yıl bitmeden mutlaka Ay’a insan götüreceğiz,” demişti. Toplamda 400 bin kişinin çalıştığı bir proje! O günkü para ile 25 milyar dolara mal olmuş, enflasyona uygulandığında 106 milyar dolarlık bir proje. En büyük rakipleri de Sovyetler Birliği…

O dönemin süper güçlerinden biri olan Sovyetler Birliği bile herhang bir açık yakalayamazken Türkiye’deki insanlar bu konuda büyük açıklar yakaladılarını mı zannediyorlar acaba? En büyük açıklar ise “Neden tekrar gitmediler”, “Nasıl gittiler?” “Füzeler nasıl uçtu” gibi türlü türlü soruları sormaktan geçiyor. Şimdi gelin bu iddialarla ilgili en çok rastlanan ve şaşırtıcı derecede tuhaf olan soruları cevaplayalım.

5- Bayrak Havasız Bir Yerde Nasıl Dalgalanıyor?

Dalgalanan Bayrak
Amerikan Bayrağı Dalgalı görüntüsü

Astronotlar oraya bayrağı dikerken bir iki kere eğerek bükerek yapmak zorunda kalıyorlar. O esnada bayrak hareket ediyor ve videolarda da hareketsiz şekilde duruyor. Burada esas sorulması gereken o bayrağın nasıl öyle hareketsiz durduğudur.

Kısaca hareket ettiğine değil, neden hareket etmediğine odaklanmak gerekiyor. Bu bir açık olmaktan ziyade en basit bir durum göstergesidir. Hiçbir kimsenin aklına “Bu bayrağın dalgalanması gitmediğimizi ortaya çıkaracaktır” demek gelmemiştir, diye düşünmek nerden bakarsanız bakın “ahmaklıktır.”

4- Yıldızlar Neden Görünmüyor?

aya gidildi mi
Ayda Neden Yıldızlar Görünmüyor

Bilin bakalım neden? Dinamik Aralık deniyor bu meseleye. Ne demek dynamic aralık? Herhangi bir sistemin kayıt edilebilir en parlak ve en koyu şeyler arasındaki skalaya dinamik aralık deniyor. Burada da aynı durum var. Ay yüzeyi çok parlak bir özel kumdan oluşuyor. Ay’ın toprağa parlaklık seviyesi geri yansıtma gücü çok yüksek.

Dünyadaki kuma veya toprağa benzemeyen ve rengi de olmayan ve çok yansıtıcı bir yüzeye sahip. Aynı zamanda da atmosfer de olmadığı için güneş ışınlarını direkt olarak çok sert bir şekilde alıyor. Herhangi bir süzücü yok önünde. Böyle olduğu için güneşin vurduğu yerler çok parlak oluyor ve kameralar da ona göre ayarlandığı için fotoğraftaki gibi görünüm elde ediliyor.

Yıldızı pozlamalarının imkanı yok. Tabii ki astronotlar oradaki yıldızları görebiliyorlardı. Ama bunu kamerayla kaydetme imkanı yoktu. Video kameralara gelince, onlar da zaten hiç yoktu; çünkü bize gelen fotoğraflar Hasselblad markasının makinaları ile çekilmişti. Kameralar orada bırakıldı.

Bu şüpheci insanlar oraya gitme şansına sahip olurlarsa kameraları belki alabilirler. Orta format çekiyordu ve tabii ki kolaylaştırılmış birtakım tasarımlar içeriyordu. Çünkü bu eldivenlerle ve bu elbiselerle pozlama mümkün değildi, dünyadan ayarlanmıştı dolayısıyla.

3- Buzz Aldrin’in Elbisesi Neden Parlak?

Aya Gerçekten Gidildi mi?
Buzz Aldrin’in elbisesi neden parlıyor?

Bu fotoğraf çok konuşulmuştur. Bu da aslında deminki problemin bir benzeri. Buzz Aldrin’in 20 Temmuz 1969’da Neil Armstrong’dan sonra modülden Ay’a inerken çekilmiş bir fotoğrafı. İddaacılar diyorlar ki “Bu kadar parlak bir güneş varken ve bu kadar derin gölgeler oluşurken nasıl oluyor da bu Buzz Aldrin denen adam bu kadar parlak kalmayı başarıyor?”

Ay toprağı çok özel bir toprak, çok ince granüllü, yansıtma gücü çok fazla. Işığı da çok sert aldığı için az önceki örnekte olduğu gibi ışığı direkt olarak alan yerler çok fazla pozlama veriyor. Fakat ışığı almayan yerler yani gölgelenmiş yerler de çok koyu kalıyor yani kontrast çok yüksek. Böyle olduğu için de fotoğraftaki sert kontrast ortaya çıkıyor. Peki, “Nasıl oluyor da bu sert kontrasta ve gölgede olmasına rağmen Buzz Aldrin hala aydınlıkta görünüyor?”

Bu bize hep yanlış öğretilen bir düşünceden doğuyor aslında. Bize okulda ışığı öğretirken hep oklarla öğrettiler. Yani ışık şöyle gider, işte oradan çarpar buraya gider… Işık öyle çalışmıyor tam olarak. Su gibi her yöne yayılıyor. Yani bir şeye çarpan fotonlar herhangi bir nesneyi çarpan fotonlar aynen suyun yapacağı gibi her tarafa doğru hatta sudan da daha etkili şekilde her tarafa doğru yayılıyorlar.

Dolayısıyla toprağa çarpan ışık yayılarak Aldrin’in elbisesini de aynı şekilde aydınlatıyor. Ay yolculuğu için bunun böyle olabileceği daha önce Mythbusters programında aynı şartlar yaratılarak da denenmiş ve aynı sonuç alınmıştı.

2- Neden Işık Huzmeleri ve Tuhaf  Yansımaları var?

Aya gerçekten gidildi mi?
Kameraya Yansıyan Işık Huzmeleri ve Parlak ışıklar

Merceklerin içinde biliyorsunuz birçok cam vardır. Yani bir fotoğraf lensi aldığınızda onun içinde bir sürü mercek bulunur, bir sürü cam parçası vardır. O ise buna bir ışık girdiği zaman o cam parçaları kendi içlerinde sürekli yansıma yaparak İngilizce’de fleurs Türkçede Hare diyebileceğimiz görüntüler oluşuyor.

Bu fotoğrafta görülen ışık huzmeleri ve yansımalar da kameranın veya çekim aracının içerisinde yer alan manyetizmadan kaynaklanıyor.

1- Gölgeler Ay’da Neden İlginç Bir Şekilde Uzuyor?

Aydaki gölge oyunları
Astronotun gölgesi ve diğer gölgeler

Farklı düzlemlerde gölgeler farklı şekilde oluşur. Ay’da da her yer çok birbirine benzer olduğu için biz düzlemi tam olarak anlayamıyoruz. Bir diğer iddia gölgelerle ilgili “Nasıl oluyor da orada tek bir kaynaktan gelen gölge böyle birbirine kavuşacak şekilde uzayabiliyor?”

Güneş sonsuz uzaklıkta veya çok uzakta olduğunda bir ışık kaynağından geldiği zaman gölge de aynı yönde gitmesi gerekir, doğru. Fakat bu gölgeler düz bir yüzeyde durmuyorlar ve dünyadaki benzer bir yüzey değil ve Ay’da atmosfer de olmadığı için eğimleri anlama imkanımız yok. Gölgeleri zemin daima etkiler, bu da onun bir oyunu.

Aya Gitmeyi Kanıtlamak Gitmiş Gibi Yapmaktan Daha Zor

1969’da o teknoloji ile aya gidilmiştir. 400.000 kişinin çalıştığı bir projede yalan söylemek aya gitmekten daha zordur. Dolayısıyla zaten bu fikirler tamamen buradan patlıyor. Aslında o zamanın insanlık tarihinin en büyük olayıydı. İnsanlık tarihinin de en büyük başarılarından biriydi.

1969’da tamamen analog bir teknoloji ile Ay’a gitmek ay yörüngesine girmek, orada bir modülü ana araçtan ayırıp fotoğraflar çekmek malzeme almak ayda yürümek… Sonra da bu sırada video kameralarla canlı olarak dünyaya yayın yapmak ve geri dönmek… Hem de hiçbir kayıp vermeden bunu yapabilmek sanırım insanlık tarihinin en büyük başarılarından biri. Öyle olunca da tabii ki de kabul etmekte zorlanıyoruz ama esas net olan şey şu bu adamların ayda bıraktığı her şey orada duruyor. Aya gidildi mi diye sormak yerine oraya gidip bakabilir ve dünyayı aydınlatabilirsiniz.

Summary
Review Date
Reviewed Item
Aya Gidildi mi
Author Rating
51star1star1star1star1star

hakkında tekin

Bir yorum

  1. Akil Hoca

    Kesinlikle gidildiğine inanmıyorum. En büyük kanıtı görüntülerin yer aldığı” disket” kayıp olmuş. Hem de NASA dan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares