Ev / Genel / 9 Adımda Facebook’tan Para Kazanmak

9 Adımda Facebook’tan Para Kazanmak

Facebooktan nasıl para kazanılır
Facebook’tan Para Kazanmak

Facebook para kazanma için başlı başına bir yöntem olabilir mi? Facebooktan nasıl para kazanılır? Facebooktan para kazanmak için nelere dikkat etmek gerekir? Tüm sorularınıza cevap vermeden önce, internet üzerinden para kazanmak nedir ona değinelim.

Facebook, pazarlama olarak birçok alternatife sahip. Instagram, Whatsapp, Audience Network, Workplace, Messenger ve başta da kendisi olmak üzere para kazanmak için farklı yöntem ve mecralar için imkan tanıyor.

Facebook’tan para kazanmak da başka yollardan para kazanmak kadar zor ve emek gerektiren bir yöntemdir. İnternet sitelerinin sana para kazandırmaya başlaması için, verdiğin emek ve sabrın ölçüsünde olacağını hiçbir zaman aklından çıkarma. Pratik zeka ilk koşul diyebilirim. Facebook, herkese para dağıtan bir sosyal mecra değildir. Ancak doğru kullanım ve gerekli bilgilerle birçok para kazanma yöntemine sahip olabilirsin.

9) Facebook Reklam Kılavuzlarından Yararlanmak

Facebook’tan para kazanmak isteniyorsa önemli adımlarından biri de kuşkusuz reklam alanlarını oluşturmaktır. Oluşturacağın reklam formatı sayesinde dilediğin ürün ve hizmet hakkında görsel, video ya da katalog şeklinde formatlar belirleyerek potansiyel müşterilere erişebilirsin. Yayınladığın reklamlar sayesinde takipçilerinin ilgisini çekerek para kazanmayı kolaylaştırabilirsin. Peki, facebook sayfa para kazanma adımları nelerdir? Nereden başlaman gerekir, onlara bakalım.

8) Facebook Audience Network Reklamı

Facebook’un yayınladığı verilere göre, Audience Network ile yapılan bir reklamın yalnızca 1 ay gibi kısa sürede 1 milyarın üzerinde kişiyle etkileşime geçtiği söyleniyor. Tabii bu oranların doğruluğunu tespit etmek çok güç, ancak deneyimleyerek bir fikir yürütebiliriz.

Pazarlama için birçok yönden para kazanmak olanağı sunan Audience Network’u öğrenmek için ücretsiz eğitimleri Kursa Kaydol bu link üzerinden deneyimleyebilirsin. Audience’te neler var, onlara kısaca bakalım.

7) Facebook Video Aracı

Youtube ya da facebook üzerinden müşterilere sunacağın bir video sayesinde onların hedeflediğin amaca yönlenmesini sağlayabilirsin. Pazarlayacağın ürün ya da hizmet ile alakalı bir video hazırla. Sadece yazı ve görsellerin olduğu video, etkili bir anlatım ifade etmez. Seslendirme ve çeşitli efektler kullanarak etkileşimi artır.

Video en boy oranları 9:16 ve 16:9 olarak ayarlanmalıdır. Çözünürlük önemlidir. Dosya boyutu 4GB’tan fazla olmamalıdır. Yayımladığın video İngilizce veya yabancı dildeyse alt yazı seçeneği sunmak çok önemli hale gelir. Video içerisinde kullanacağın yazılara dikkat et. Videoyu yazıyla anlatamazsın. Görsellerle anlatmalısın. Sadece konu başlıklarına ve özelliklere dair kelimeler kullanman gerekir.

Bu özelliklere dikkat ederek, sayfa beğeni, trafik çekmek gibi daha birçok kategoride reklamını profesyonel bir şekilde yaparak, tanıtıma sunabilir ve ciddi paralar kazanabilirsin.

6) Facebook Görsel Kullanımı

Video ilk başvurulacak yöntem olmaz genelde. O yüzden görsel olarak reklamlar ile facebooktan para kazanma daha işlevsel olabilir. Yayınlayacağın görsellerin uzantısı ya JPG ya da PNG olmalıdır. Çözünürlüğün yüksek olmasına kesinlikle dikkat edin. Pikselleri görünen, ne idüğü belirsiz görseller üzerinden tanıtım yapmayın.

Boy oranları videodaki gibi 9:16 ve 16:9 şeklinde olmalıdır. Bu oranlar Facebook mobil uygulaması için en sağlıklı oranlardır. Görselleri yazıyla doldurmayın! Zaten Facebook Reklam Algoritması görsellerde kullanacağın yazı oranını tespit eder. 125 karakterden fazla olan reklamları yayımlamaz. Bu yüzden her şeyi görselin ifade etmesini sağlaman lazım.

5) Koleksiyon Kullanımı

Genellikle itibar sahibi markaların sıklıkla kullandığı yöntemdir. Ama elinde bir markanın ürünleri varsa, bundan sen de yararlanabilirsin. Adidas, Nike gibi markaların, Facebook ve Instagram üzerinden koleksiyon kullanımlarını nasıl yaptığına bakarak kendi reklamını oluşturabilirsin. Kataloglar hazırlanırken video veya görseller kullanılır.

Elindeki hazır yüksek çözünürlükteki görsel ve videolardan bir kolaj oluşturarak, etkileşimi artırabilirsin. Koleksiyon kullanımı ile facebooktan para kazanmak için dikkat etmen gereken nokta kullanıcılarının dikkatini çekmektir. İlgilerini çekecek şekilde sunacağın görseller her zaman kazandırır. Hazırladığın koleksiyonda başlık için en fazla 25 karakter kullanabilirsin, metin için ise yalnızca 90 karakter.

4) Facebook Üzerinden Para Kazandıran Yöntemler

Facebook sabit bir gelir kaynağı haline dönüşmesi için gerekli tüm stratejileri oluşturman gerekir. Bunun için başvurucağın yöntemler hakkında gerekli araştırmaları yapmış olman lazım. Para kazanmak belirli bir donanıma sahip olmak gerektiren uğraştır. Hiçbir teknik bilgi bilmeden internetten para kazanma arzulamak yalnızca zaman kaybına yol açar.

Satış Ortaklığı: Facebook’ta en çok kullanılan yöntemdir sanırım. Ürününü pazarlayacağın bir firma ya da şahıs bularak kendi sayfanda linkini paylaşabilir, tanıtımını yapabilirsin. Eğer takipçi sayın yüksek ve ortalama gönderi beğeni oranın iyi durumdaysa çok karlı bir iştir. Fakat takipçilerini sürekli reklama boğan bir sayfa olmamaya çalış. Birçoğu böyle ortamda fazla durmak istemeyecektir. Ayrıca yaptığın reklamlar takipçilerin ilgi alanına girecek türde olursa etkileşimi artırır ve takipçi kaybına uğramazsın.

Web Sitesi Ziyaretçileri: Bir blog açarak alternatif ziyaretçi trafiklerini yoğunlaştırabilirsin. En çok sevdiğin bir konu üzerinden yazdığın özgün ve SEO uyumlu içeriklerle web siteni aktif bir kullanıma sokarak onları Facebook’a yönlendirebilir ya da Adsense ile doğrudan etkileşime geçirebilirsin.

Youtube: Hazırladığın özgün ve yaratıcı videolarla abone sayısını artırarak reklam etkileşimini sağlayabileceğin bir diğer yol da Youtube üzerinden para kazanmaktır. İzleyici sayısını çoğaltmak hem Youtube’tan para kazandırdığı gibi dilediğin yönlendirmeleri yaparak birçok mecradan para akışını elde edersin. Yükleyeceğin videolar bağımsız olmalı ve hedef kitlene doğrudan hitap etmelidir. Bu sayede Facebooktan para kazanmak da gittikçe cezbedici bir hale gelecektir.

3) Facebook Sayfa Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Facebook’ta sayfa açarken nelere dikkat etmek gerekir? Sayfa kullanımında hangi yöntemler para kazandırır? Facebook üzerinden para kazanmak emek gerektiren bir uğraş olduğunu söylemiştim. Ayrıca ticaret aklı da gerektiğini bir kez daha vurgulamak gerekir. Sayfa seçimini yaparken dikkat etmen gereken bazı önemli hususlar var. Onların neler olduğuna detaylı bir şekilde bakalım.

2) Para Kazandıracak Konu Seçimi

Facebook’tan para kazanmak seçtiğin konu ile doğrudan orantılıdır. İlk önce şunu düşünmen gerekiyor. Bir Facebook kullanıcısı olarak hangi sayfalar benim ilgi alanımda? Bu sayfaları neden takip ediyorum? Revaçta olan bir Facebook sayfası neleri uyguluyor? Tüm bunları derinlemesine analiz ederek işe başlaman gerek. Aksi halde taşı baltaya vurman kaçınılmaz olabilir. Birbirinin benzeri olan sayfa tipinden uzak dur.

Mesela sinemaya büyük bir tutkun var. Bununla alakalı bir sayfa açarak hem sevdiğin işi yapmış olacaksın hem de para kazanacaksın. Öncelikle bu sektörle ilgili trendleri takip etmen lazım. Film, dizi gibi Facebook sayfalarını yakından takip ederek işe başla. En çok takipçi hangi sayfada? Etkileşimi nasıl sağlıyorlar? Gerçekten büyük bir ilgi var mı? Stratejilerini nasıl geliştiriyorlar? Planları ne? Bu şekilde bir harita çizerek sanki onlarla beraber çalışıyormuş gibi yaptıkları işlerden haberdar olman gerekir. Ancak bu sayede “sevdiğin” türde bir sayfa açabilirsin. Gerisi sadece sayfa adını bulmak ve sayfayı hayata geçirmektir.

1) Facebook Sayfasına Takipçi Bulmak

Sayfamızı açtık. Paylaşımlar yapıyoruz ama ne gelen var ne giden? Yoksa Facebooktan para kazanmak hayal miydi? Aldatıldım mı? Eğer aklını kullanırsan kimse seni aldatamaz! Sayfayı açmış ve paylaşımlarını en doğru şekilde yapmış olabilirsin.

Ancak Facebook sayfaları durduğu yerden büyüyen bir özelliğe sahip değillerdir. Şu an takipçisi olduğun yüzbinlerce takipçisi olan ve ciddi paralar kazanan Facebook sayfaları ilk başlarda çok çeşitli yöntemler denedi ve hala da bu yöntemlerin bazılarını yapmaya devam ediyor. Peki, o yöntemler nelerdir?

 1. Yoğun bir takipçisi olan sayfaları takibe al ve paylaşımlarına kendi sitenle alakalı ilgi çekici açıklamalarda bulun. Sayfanın adresini paylaşarak yorumunu sonlandır. Bu paylaşımı günde birkaç kez yaparak ideal sirkülasyonu sağlayabilirsin.
 2. Ücretli reklamlar da bir başka yoldur. Rağbet gören sayfaların yöneticileriyle konuşarak uygun fiyatlarla sayfa tanıtımı için para verebilirsin. Dişe dokunur bir geri dönüş sağlayacaktır.
 3. Sponsor reklamlar da olmazsa olmazıdır bu işin. Gönderi başına ayrı, sayfa reklamı için ayrı reklamlar hazırlaman gerekir. Her gün en az bir kez bunu uygula.

Bu adımları uygulamadan önce takipçilerinin ya da müstakbel takipçilerinin sayfanda zaman geçirmesini hedefleyecek paylaşımları yaptığından emin ol. Birbirinin aynısı paylaşımlardan, alakasız içeriklerden ve boğucu reklamlardan kaçın.

Bir Facebook sayfasını takip etmendeki niteliklerin ön araştırmasını yap ki takipçilerine de aynı kalitede ve tamamen özgün hizmeti sağla. Facebooktan nasıl para kazanılır yazımız şimdilik bu kadar. Kafana takılan bir yer varsa yorumlar kısmından bunu dile getirebilirsin.

Summary
9 Adımda Facebook'tan Para Kazanmak
Article Name
9 Adımda Facebook'tan Para Kazanmak
Description
Facebook'tan para kazanmak için neler yapılmalıdır? Hangi yöntemler uygulanarak para kazanılabilir? Facebook için hangi araçlar nasıl kullanılmalıdır? Tüm bunlar ve diğerleri için rehber niteliğinde bu makaleyi kesinlikle okuyun!
Author
Publisher Name
Listedekiler
Publisher Logo

hakkında tekin

Ayrıca Kontrol Et

Güneş yok olursa

Güneş Sistemi Düzenini Bozacak Teorinin 7 Sonucu

Gezegenimize hayat veren Güneş'e dair ortaya atılan bu korkunç teorinin gerçekleşmesi durumunda olabilecekleri 7 madde halinde sıraladık. Güneş Sistemi'mizle ilgili yaşanacak bu inanılmaz olayların nelerden oluştuğuna bakalım.

7 yorumlar

 1. You are my breathing in, I have few blogs and infrequently run out from to brand.

 2. Hello, recognition you in regard to tidings! I repost in Facebook

 3. Everettnatte

  Hello, blame you for facts! viagra for sale http://viapwronline.com I repost in Facebook.
  generic viagra without subscription

 4. PeterItant

  Hello, boat thanks you http://cialisxtl.com looking in compensation phrase! high blood pressure and cialis
  viagra without a doctor prescription walmart

 5. Wayneresus

  Cialis cialis tolerance canada price on cialis

 6. Wayneresus

  Cialis 30 mg cialis what happens canadian viagra cialis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares